Reklama

Polska

POLSA kupi oprogramowanie do śledzenia sytuacji w kosmosie

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Polska Agencja Kosmiczna POLSA kupi za 1 mln zł specjalne oprogramowanie Systems Tool Kit, które umożliwi pełen przegląd i symulację sytuacji w kosmosie oraz na Ziemi. Oprogramowanie tego rodzaju jest bardzo przydatne, ponieważ umożliwi sprawdzanie na bieżąco jakie satelity przelatują nad naszym krajem. Informacje te są przydatne m.in. dla wojska. 

Polska Agencja Kosmiczna POLSA kupi za kwotę 1 mln zł specjalne oprogramowanie Systems Tool Kit (STK) firmy Analytical Graphics, Inc., które umożliwi pełen przegląd i symulację sytuacji w kosmosie i na Ziemi. Wniosek w tej sprawie został pozytywnie zaopiniowany przez komisję finansów w ramach zmian w budżecie agencji na 2015 rok.

Oprogramowanie STK jest bardzo przydatne ponieważ umożliwi bieżące sprawdzanie pozycji satelitów przelatujących nad naszym krajem. Informacje te są ważne m.in. dla wojska. Symulacje przy użyciu STK są również niezbędne przy projektowaniu nowych satelitów. Do tej pory żadna firma lub instytucja w naszym kraju nie dysponowała pełną wersją tego systemu, a jedynie niektóre instytucje badawcze posiadały okrojone wersje do badań naukowych. 

Zdaniem prof. Marka Banaszkiewicz, prezesa POLSY, pozyskanie tego narzędzia może dać zyski na poziomie 500 tys. złotych rocznie, jak również umożliwi wejście naszego kraju w duże, międzynarodowe programy kosmiczne. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!