Reklama

Polska

POLSA pracuje nad systemem świadomości w kosmosie

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Polska Agencja Kosmiczna zleciła opracowanie studium wykonalności projektu „Architektura systemu świadomości w obszarze kosmosu w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem podsystemu obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych” firmie Astri Polska Sp. z o.o. Opracowanie ma zostać ukończone w czerwcu 2016 r.

Polska Agencja Kosmiczna zleciła opracowanie studium wykonalności projektu "Architektura systemu świadomości w obszarze kosmosu w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem podsystemu obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych" firmie Astri Polska Sp. z o.o. Umowa w tej sprawie została podpisana w dniu 11 marca 2016 r. w obecności prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej profesora Marka Banaszkiewicza i wiceprezesa ds. obronnych Lecha Majewskiego przez płk Marka Malawskiego, dyrektora Departamentu Projektów Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej oraz przez Marie Catherine-Palau i Jacka Mandasa reprezentujących firmę Astri Polska Sp. z o.o.  Studium wykonalności ma być gotowe w połowie czerwca 2016 r.

Celem opracowania jest określenie możliwości i warunków realizacji architektury systemu świadomości w obszarze kosmosu (Space Domain Awareness – SDA, Space Situational Awareness – SSA) ze szczególnym uwzględnieniem podsystemu obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych (Space Surveillance and Tracking – SST) dla potrzeb sił zbrojnych, służb bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego oraz gospodarki Polski. Studium ma określić, czy projekt jest wykonalny, a także przedstawić analizę alternatywnych wariantów jego realizacji. Zgodnie z założeniami powinno opisać także m.in. możliwość realizacji architektury systemu współpracującego z systemami innych państw i organizacji międzynarodowych oraz możliwe scenariusze osiągnięcia jego pełnej operacyjności. Studium wykonalności powinno też określić zakres zadań naukowych wspierających budowę systemu, które mogłyby być realizowane w ramach działań Polskiej Agencji Kosmicznej i innych instytucji, oraz wypunktować zakres zadań związanych z wytworzeniem komponentów niezbędnych do budowy systemu.

Polska Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs na opracowanie studium wykonalności tego projektu w dniu 26 listopada 2015 r., a termin składania ofert upłynął 11 grudnia 2015 r. W odpowiedzi na zapytanie ofertowe wysłane do 20 podmiotów do Agencji wpłynęły cztery oferty.

To drugie studium, którego realizację zleciliśmy w ostatnich miesiącach. Realizacja studiów jest bardzo istotna, bo mogą one dostarczyć cennych informacji na temat kondycji i możliwości polskiego sektora kosmicznego. Mogą też być wstępem do realizacji projektów, które w przyszłości mogłyby wspomóc realizację istotnych zadań na rzecz administracji i gospodarki narodowej oraz sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa Polski.

Lech Majewski, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej ds. Obronnych
 

Czytaj też: POLSA kupi oprogramowanie do śledzenia sytuacji w kosmosie

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!