Reklama

Polska

Polscy nauczyciele porozmawiają z astronautą przebywającym na ISS

Fot. NASA/Robert Markowitz, Wikipedia,
Fot. NASA/Robert Markowitz, Wikipedia,

W maju br. polscy nauczyciele otrzymają unikatową możliwość porozmawiania na żywo z brytyjskim astronautą Timothy Peake’m, który przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wstępem do tej rozmowy mają być warsztaty „Kariery komiczne”, organizowane przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego i biuro ESERO-Polska. Rejestracja na ten program trwa do 6 marca i jest otwarta dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów.

Rozmowy uczniów z astronautami przebywającymi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbywają się regularnie od ponad 15 lat. Po raz pierwszy takie połączenie uzyskali uczniowie ze szkoły w Burbank Illinois w Stanach Zjednoczonych w grudniu 2000 roku. Od tamtej pory organizacja ARISS koordynująca te połączenia, przeprowadziła niemal 1000 rozmów za pomocą amatorskiego sprzętu radiowego. Agencje kosmiczne z całego świata, w tym Europejska Agencja Kosmiczna, zaczęły organizować także telekonferencje ze stacją kosmiczną, pozwalające zarówno na usłyszenie jak i zobaczenie astronautów unoszących się w mikrograwitacji. Wkrótce taka możliwość zostanie udostępniona także polskim nauczycielom. 

Wydarzenie poprzedzą organizowane przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego i biuro ESERO-Polska specjalne warsztaty dla nauczycieli. Odbędą się one w dniu 12 marca 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik i mają być w zamyśle organizatorów okazją by lepiej poznać i zrozumieć, jakie możliwości rozwoju daje młodym ludziom ścieżka kariery w sektorze kosmicznym. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jakie umiejętności nabyte w szkole przydają się w pracy inżyniera kosmicznego. Poznają też ścieżki rozwoju, jakie może wybrać nastoletni człowiek zainteresowany pracą w przedsięwzięciach, związanych z branżą kosmiczną. Nauczyciele otrzymają materiały do prowadzenia inspirujących zajęć z uczniami na temat możliwości, jakie otwiera posiadanie kompetencji związanych z przedmiotami ścisłymi. Uczestnicy warsztatów przygotują się również do telekonferencji z astronautą. Dowiedzą się m.in. jak wygląda połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozpoczną pracę nad pytaniami do astronauty, które potem przygotują uczniowie. Warsztaty powstaną na podstawie materiałów opracowanych specjalnie na tę okazję przez specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej przy wsparciu trenerów z Centrum Nauki Kopernik.

Pod koniec maja br. wszyscy nauczyciele, którzy wzięli udział w warsztatach otrzymają zaproszenie do udziału w telekonferencji z brytyjskim astronautą Timem Peake’m.  Telekonferencja, której dokładny termin zostanie podany w późniejszym terminie odbędzie się w planetarium Niebo Kopernika w Warszawie i będzie tłumaczona na język polski i angielski. Połączenie ze stacją kosmiczną potrwa 8 minut. Warsztaty „Karier kosmicznych” i spotkanie z astronautą poprowadzą specjaliści i praktycy związani z polskim sektorem kosmicznym oraz Europejską Agencją Kosmiczną.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy się zarejestrować, wypełniając do 6 marca br. formularz dostępny na stronie Centrum Nauki Kopernik. Warsztaty skierowane są do nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów.

Źródło: ESERO-Poland 

Reklama

Komentarze

    Reklama