Studenci Politechniki Wrocławskiej brali udział w zawodach młodych konstruktorów lotniczych SAE Aero Design East, które odbywały się w dniach 11-13 marca br. w Fort Worth w Teksasie. Uczelnię reprezentował zespół JetStream, który zakończył rywalizację w klasie Advanced na drugim miejscu. W konkursie wystartowało ogółem 70 zespołów z całego świata – wśród nich byli również przedstawiciele polskich uczelni technicznych. Wydarzenie współorganizowane było przez amerykańską agencję kosmiczną NASA i koncern zbrojeniowy Lockheed Martin.
Głównym zadaniem studenckich zespołów biorących udział w zawodach było zaprojektowanie, skonstruowanie i zaprezentowanie modeli samolotów o jak najlepszej relacji ciężaru własnego do generowanej siły nośnej. Innymi słowy, konstrukcje miały pozwolić na uniesienie możliwie najcięższego obiektu przy jak najniższej wadze samej konstrukcji. Wrocławscy studenci podjęli rywalizację w dwóch odrębnych kategoriach – w klasie Advanced, do której zakwalifikowano model "Lower Silesian" oraz Micro, z konstrukcją "Spirit of Kościuszko".
„Lower Silesian”, doceniony ostatecznie drugim miejscem w klasyfikacji generalnej, uzyskał wcześniej drugi wynik z oceny prezentacji konstrukcji oraz trzecią notę w konkurencji na celność zrzutu. Z kolei w klasie Micro, model studentów z Wrocławia zajął odpowiednio drugie miejsce pod względem udźwigu ładunku i trzecią pozycję w kategorii oceny prezentacji technicznej.
AKTUALIZACJA: Wśród wyróżnionych zespołów znalazła się również reprezentacja Politechniki Rzeszowskiej, która zajęła 2. miejsce w konkurencji cząstkowej na najlepszą prezentację zgłoszonego projektu konkursowego. Rzeszowska ekipa EUROLIFTER rywalizowała o podium w klasie Regular.