Reklama

KOSMONAUTYKA

Polscy studenci w eliminacjach programu REXUS/BEXUS

  • REXUS 15. Fot. ESA
    REXUS 15. Fot. ESA

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) na początku grudnia przeprowadzi pierwszy etap międzynarodowego programu kosmicznego skierowanego do młodych naukowców - REXUS/BEXUS. W ramach programu BEXUS planowane jest wyniesienie gondoli balonu na wysokość ok. 30 km w październiku 2016 roku, a w ramach REXUS rakiety na wysokość ok. 80 km, co ma nastąpić w marcu 2017 roku. Z Polski na eliminacje pojadą dwa zespoły studencko–doktoranckie reprezentujące Politechnikę Wrocławską. 

W ramach tegorocznej edycji REXUS/BEXUS w eliminacjach wystartują 22 zespoły z całej Europy podzielone na dwa projekty. 14 z wybranych grup w dniu 1 grudnia br. pojechało do holenderskiego Noordwijk, gdzie mieści się ESTEC - European Space Research and Technology Centre czyli główna siedziba Europejskiej Agencji Kosmicznej - ESA. Ósemka, która przejdzie pierwszy etap selekcji pojedzie do lokalnego ośrodka niemieckiej Agencji Kosmicznej. Grupy wybrane do pierwszego etapu eliminacji mają za zadanie opracowac autorski projekt badań kosmicznych. W ciągu tych kilku miesięcy przeznaczonych na wprowadzenie własnego projektu badawczego w życie, zespoły badawcze mogą liczyć na asystę ekspertów z ESA.

Program REXUS/BEXUS zakłada dwa przedsięwzięcia  kosmiczne – start rakiety kosmicznej i gondoli balonu. Balon w ramach programu BEXUS zostanie wyniesiony na wysokość ponad 30 km, a rakieta w ramach REXUSa na wysokość 80 km. Zostaną zostaną w nich umieszczone narzędzia badawcze należące do zwycięskich zespołów. 

W BEXUS’ie po raz kolejny Polskę reprezentować będzie grupa FREDE 2016 założona przez doktoranta Jędrzeja Górskiego  z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej.  Zespół FREDE będzie kontynuował projekt badawczy rozpoczęty w poprzednich edycjach BEXUS’a, w ramach którego do stratosfery trafił chronomatograf. W tym roku swój projekt chcą poszerzyć o zestaw dokładniejszych urządzeń, w tym spektroskop. Jeżeli zespół przejdzie eliminacje, to ich projekt zostanie wysłany na badania w stratosferze w październiku 2016 roku.

Start REXUS’a jest zaplanowany na marzec 2017 roku ponieważ przygotowanie startu rakiety wymaga więcej przygotowań. Polskę w REXUS’ie będzie reprezentował zespół DREAM (Drilling Experiment for Asteroid Mining). Liderem tego zespołu jest studentka Politechniki Wrocławskiej i dawna członkini FREDE – Dorota Budzyń. Grupa pod jej kierownictwem ma zamiar przeprowadzić eksperyment, w ramach którego będzie można zaobserwować proces wiercenia przy bardzo niskiej grawitacji. 

Studenci biorący w REXUS’sie musze spełnić dość restrykcyjne normy dotyczące użytej aparatury badawczej. Opracowane urządzenia muszą wytrzymywać przeciążenie rzędu 20 g i zmieścić się w modułach o wielkości 330 mm na 220 mm.  

Grudniowa selekcja ma wyłonić projekty zaakceptowane do kolejnego etapu programu REXUS/BEXUS. W lutym 2016 roku ESA przeprowadzi ewaluację postępu prac nad projektami. 

Reklama

Komentarze

    Reklama