Reklama

Polska

Polscy studenci w finale konkursu ESA

  • Ilustracja: Politechnika Wrocławska
    Ilustracja: Politechnika Wrocławska

Jak informuje Politechnika Wrocławska jej studenci  awansowali do finału prestiżowego konkursu, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).  Jego celem było przygotowanie misji kosmicznej o załogowym i robotycznym charakterze, której zadaniem ma być eksploracja Księżyca. 

Jak informuje Politechnika Wrocławska jej studenci  awansowali do finału prestiżowego konkursu, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).  Jego celem było przygotowanie misji kosmicznej o załogowym i robotycznym charakterze, której zadaniem ma być eksploracja Księżyca. Zwycięzcy konkursu będą mogli liczyć na współpracę przy przyszłych projektach ESA.

W konkursie wzięło udział kilkadziesiąt grup z całego świata, a do finału, który będzie się odbywać w siedzibie ESA w Holandii w grudniu br. dostały się trzy zespoły projektowe: Synergic Selene, Team HARVeSt i HECATE, w którym pracowali studenci Politechniki Wrocławskiej z międzynarodowego projektu badawczego „Space is more”: Dorota Budzyń z Wydziału Mechanicznego, Agata Mintus z Wydziału Architektury) i Szymon Gryś z Wydziału Elektroniki. Praca nad zadaniem trwała tylko miesiąc. W tym czasie zespoły miały przygotować plan tego jak astronauci dostaną się do stacji kosmicznej oraz w jaki sposób będą prowadzić badania na powierzchni Księżyca, z wykorzystaniem istniejących technologii lub takich, które mają szanse trafić do przemysłu kosmicznego do końca dekady.  

Opracowany m.in. na Politechnice Wrocławskiej projekt HECATE zakłada wysłanie kilku rakiet, które  stworzą stację orbitalną wokół Księżyca. Na jej pokładzie czterech astronautów spędzi ponad rok. W tym czasie będą oni mieć do swojej dyspozycji cztery łaziki księżycowe, które przylecą na Srebrny Glob w dwóch lądownikach. Mobilne sondy będą mieć za zadanie pobieranie próbek gruntu do różnorodnych badań lub drukowanie w technologii druku 3D niewielkich kostek z księżycowego regolitu, z których mogłoby zostać wydrukowane lądowisko na powierzchni Księżyca. 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama