Polska
Polska firma finalistą konkursu kosmicznych start-upów w Niemczech
Blue Dot Solutions, polska firma sektora kosmicznego, została finalistą Disrupt Space - niemieckiego wydarzenia dedykowanego najbardziej obiecującym start-upom z tej branży, które miało miejsce 7-8 kwietnia w Bremie. Wyróżniony polski projekt opiera się na wykorzystaniu nawigacji satelitarnej dla wsparcia prac i operacji na lotniskach.
Disrupt Space bazuje na osiągnięciach pierwszego w Europie Startup Weekend Space, który odbył się w kwietniu ubiegłego roku w Bremie. Wówczas 80 osób, z 18 krajów, uczestniczyło w wydarzeniu rozwijając w ciągu 60 godzin modele biznesowe swoich pomysłów. Analogiczne wydarzenie miało miejsce w październiku w Gdańsku, gdzie odbył się drugi Startup Weekend Space w Europie.
Podobnie jak rok temu, na Disrupt Space pojawiły się zespoły, które miały okazję zaprezentować swoje projekty związane z sektorem kosmicznym, tym razem jednak przed szerszą publicznością. W tym roku zespoły rywalizowały ze sobą w kilku kategoriach, m.in. "Moon Village", "Made in space", czy wykorzystania danych satelitarnych dla poprawy dostępu do żywności.
Nowością na tegorocznej konferencji była prezentacja istniejących już małych firm z sektora kosmicznego, które mają największy potencjał, aby zmienić różne dziedziny tego przemysłu. Łącznie do udziału w wydarzeniu wyselekcjonowano ponad dwadzieścia firm z całego świata, nie tylko z Europy i USA, ale także z Australii. Jedną z nich jest polska firma Blue Dot Solutions.
Przez pierwszy dzień konferencji Disrupt Space firmy prezentowały swoje dokonania i plany przed tzw. “Decision Makers”. W ich skład weszły m.in. osoby z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), amerykańskiej agencji NASA, niemieckiej agencji DLR, Komisji Europejskiej (KE), środowisk inwestycyjnych i dużych firm sektora kosmicznego. Zadaniem “Decision Makers” było wyselekcjonowanie grupy pięciu najciekawszych firm do prezentacji swoich działań przed grupą inwestorów.
Ostatecznie wybranych zostało pięć firm: dwie planujące budowę małych rakiet nośnych, jedną związaną z pozyskiwaniem surowców z planetoid, jedną oferującą nową formę procesu planowania projektu kosmicznego oraz Blue Dot Solutions. W porównaniu z pozostałymi czterema firmami, Blue Dot Solutions jako jedyna głównie skupia się na wykorzystaniu danych satelitarnych dla zastosowań na Ziemi. Pozostałe cztery firmy należały natomiast to tzw. branży upstream.
Założenia projektu zreferował prezes Blue Dot Solutions:
Projekt Blue Dot Solutions opiera się na wykorzystaniu nawigacji satelitarnej dla wsparcia prac i operacji na lotniskach. W rozwiązaniu planowane jest użycie kilku różnych źródeł danych dla zidentyfikowanego problemu. Projekt jest obecnie na etapie budowy prototypu.