Reklama

SATELITY

Polska firma udoskonaliła międzynarodowy portal do obserwacji Ziemi

Ilustracja: ESA
Ilustracja: ESA

Outsourcing Partner, spółka technologiczna z Warszawy, wdrożyła nową, udoskonaloną wersję portalu GEOSS, znanej na świecie platformy służącej do globalnej obserwacji zjawisk naturalnych na Ziemi. Projekt zrealizowano we współpracy z Airbus Space and Defence dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

GEOSS (Global Earth Observation System of Systems- pol. Globalny System Systemów Obserwacji Ziemi) to źródło dostępu do specjalistycznych danych, wykorzystywanych przez zainteresowane grupy decydentów, naukowców oraz analityków zajmujących się stałą obserwacją Ziemi. Portal gromadzi i udostępnia dane obserwacyjne z ponad 200 tys urządzeń pomiarowych, tj: dane i zdjęcia naziemne, satelitarne, teledetekcyjne, lotnicze oraz materiały badawcze z całego świata.

Jednym z głównych wyzwań postawionych zespołowi ekspertów odpowiedzialnych za projekt było udoskonalenie portalu pod względem jego dotychczasowych funkcjonalności dla użytkowników, w tym większy nacisk na zbudowanie skutecznych narzędzi do zaangażowanej komunikacji pomiędzy nimi.

Dużym wyzwaniem było zastosowanie takiej technologii, która połączyła ze sobą dużą ilość stale spływających danych obserwacyjnych, a następnie umożliwiła użytkownikom korzystanie z nich i dzielenie się zasobami danych pomiędzy określonymi grupami ekspertów. Opracowaliśmy zupełnie nowy design oraz intuicyjny interfejs dla portalu, a także wprowadziliśmy szereg funkcjonalności zapewniających użytkownikom szybszy i bardziej intuicyjny dostęp do stale rosnących zasobów informacji dotyczących zróżnicowania bogactw naturalnych na całym świecie.

Bartosz Szkudlarek, Business Develoment Manager w Outsourcing Partner

Nową wersję portalu uroczyście zaprezentowano podczas 13 dorocznej Sesji Plenarnej Grupy ds. Obserwacji Ziemi (GEO) w Sankt Petersburgu. Outsourcing Partner wspólnie z partnerem strategicznym Airbus Space and Defence rozwijają działalność portalu od połowy 2015 roku. Prace nad nową, udoskonaloną wersją trwały od marca br. 

GEOSS jest budowany od 2005 roku przez Grupę ds. Obserwacji Ziemi (GEO). Obecnie w jej skład wchodzi blisko 80 krajów i ponad 50 organizacji międzynarodowych, w tym ESA, EUMETSAT i kilka agend ONZ jak np. UNESCO. Wśród celów wdrożenia projektu wymienia się m.in. zapobieganie klęskom żywiołowym, monitorowanie zmian klimatu, lepsze prognozowanie pogody, zarządzanie zasobami wody i energii, monitorowanie ekosystemów, walkę w niektórymi chorobami oraz wspieranie rolnictwa i gospodarki zasobami leśnymi. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!