Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Polska i Czechy liczą na nawiązanie współpracy w sektorze kosmicznym

Ilustracja: ESA
Ilustracja: ESA

Z inicjatywy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przy współpracy Ministerstwa Gospodarki i czeskiego Ministerstwa Transportu, odbyło się w Warszawie spotkanie Czech-Polish Space Industry Day. Jego celem było nawiązanie współpracy między polskimi i czeskimi firmami z sektora kosmicznego, głównie pod kątem projektów realizowanych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Z inicjatywy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przy współpracy Ministerstwa Gospodarki i czeskiego Ministerstwa Transportu, odbyło się w Warszawie spotkanie Czech-Polish Space Industry Day. Jego celem było nawiązanie współpracy między polskimi i czeskimi firmami z sektora kosmicznego. Kooperacja między firmami sektora kosmicznego znad Wisły i Wełtawy jest prawdopodobna w związku z członkostwem obu krajów w Europejskiej Agencji Kosmicznej, co otwiera możliwość wspólnego aplikowania i pozyskiwania funduszy dla projektów z zakresu eksploracji kosmosu, obserwacji Ziemi, telekomunikacji, rozwoju technologii i technik satelitarnych. Czechy, które przystąpiły do ESA w 2008 roku, cztery lata przed Polską, mają przy tym dłuższe doświadczenie we współpracy z tą agencją. 

Z okazji rozpoczęcia spotkania podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska powiedziała:

Sektor kosmiczny to najbardziej zaawansowany technologicznie obszar, dający szansę na szybszy rozwój gospodarczy i społeczny i jeden z najlepszych przykładów udanej współpracy nauki z biznesem. Współpraca pomiędzy przedstawicielami tej branży w obu krajach może pomóc w nawiązaniu strategicznych sojuszy biznesowych. Chcemy dzielić się dobrymi praktykami, wiedzą w zakresie projektów kosmicznych, a także kwestii wynikających z obecności w ESA.

Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!