Polska i Czechy liczą na nawiązanie współpracy w sektorze kosmicznym

27 października 2015, 13:41
ESA
Space24
Space24

DOTYCZY:


Z inicjatywy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przy współpracy Ministerstwa Gospodarki i czeskiego Ministerstwa Transportu, odbyło się w Warszawie spotkanie Czech-Polish Space Industry Day. Jego celem było nawiązanie współpracy między polskimi i czeskimi firmami z sektora kosmicznego, głównie pod kątem projektów realizowanych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Z inicjatywy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przy współpracy Ministerstwa Gospodarki i czeskiego Ministerstwa Transportu, odbyło się w Warszawie spotkanie Czech-Polish Space Industry Day. Jego celem było nawiązanie współpracy między polskimi i czeskimi firmami z sektora kosmicznego. Kooperacja między firmami sektora kosmicznego znad Wisły i Wełtawy jest prawdopodobna w związku z członkostwem obu krajów w Europejskiej Agencji Kosmicznej, co otwiera możliwość wspólnego aplikowania i pozyskiwania funduszy dla projektów z zakresu eksploracji kosmosu, obserwacji Ziemi, telekomunikacji, rozwoju technologii i technik satelitarnych. Czechy, które przystąpiły do ESA w 2008 roku, cztery lata przed Polską, mają przy tym dłuższe doświadczenie we współpracy z tą agencją. 

Z okazji rozpoczęcia spotkania podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska powiedziała:

Sektor kosmiczny to najbardziej zaawansowany technologicznie obszar, dający szansę na szybszy rozwój gospodarczy i społeczny i jeden z najlepszych przykładów udanej współpracy nauki z biznesem. Współpraca pomiędzy przedstawicielami tej branży w obu krajach może pomóc w nawiązaniu strategicznych sojuszy biznesowych. Chcemy dzielić się dobrymi praktykami, wiedzą w zakresie projektów kosmicznych, a także kwestii wynikających z obecności w ESA.

Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Johnetta
czwartek, 12 maja 2016, 00:58

Ro8d#r,I&eg217;ll be attending an economic roundtable tomorrow featuring Maya MacGuineas, Lawrence Mishel, Mihir A. Desai, Steven Rattner, David Walker, and Paul Kimball.I’m going to ask Lawrence Mishel the biggest economic question of today.

Tweets Space24