Reklama

Polska

Polska zbuduje satelitę SAR?

  • Kanadyjski satelita SAR Radarsat-2, Ilustracja: ESA
    Kanadyjski satelita SAR Radarsat-2, Ilustracja: ESA

Polska Agencja Kosmiczna zleciła opracowanie wstępnego studium wykonalności satelitarnego systemu zobrazowań radarowych. Umowę w tej sprawie podpisano z PZL-„Warszawa-OKĘCIE” S.A. To pierwszy krok do budowy polskiego satelity zobrazowań radarowych. 

Polska Agencja Kosmiczna zleciła opracowanie wstępnego studium wykonalności satelitarnego systemu zobrazowań radarowych. Umowę w tej sprawie podpisano z PZL-„Warszawa-OKĘCIE” S.A. Planowane studium ma określić m.in. przyszłych użytkowników i dokładny zakres zastosowań w Polsce satelity typu SAR z radarem o syntetyzowanej aperturze. W opracowaniu ma zostać uwzględniona analiza potrzeb Sił Zbrojnych RP, służb bezpieczeństwa państwa oraz administracji i gospodarki narodowej.

Polska Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs na opracowanie wstępnego studium wykonalności Satelitarnego systemu zobrazowań radarowych w dniu 24.11.2015 r. Celem przygotowania studium jest określenie, czy planowany projekt jest wykonalny oraz przeprowadzenie analizy innych wariantów realizacji projektu, a także wstępne sformułowanie jego ostatecznej wersji. Wstępne studium wykonalności obejmuje różne elementy w tym określenie możliwych rozwiązań technologicznych, harmonogramu i budżetu na realizację projektu, a także rekomendacje dotyczące wykonawców projektów w Polsce oraz za granica. 

Umowa na opracowanie wstępnego studium wykonalności satelitarnego systemu zobrazowań radarowych została podpisana w obecności prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej profesora Marka Banaszkiewicza i wiceprezesa ds. obronnych Lecha Majewskiego przez Dyrektora Departamentu Wojskowych Technologii Satelitarnych, Mieczysława Lepionkę oraz - ze strony PZL-„Warszawa-OKĘCIE” S.A. - wiceprezesa, Dyrektora operacyjnego - Władysława Skorskiego i członka zarządu Dyrektora ds. Infrastruktury - Marka Kaweckiego.

Obecnie, na mocy umowy MON z włoskim ministerstwem obrony  Polska pozyskuje dane SAR z włoskich satelitów systemu COSMO-SkyMed Seconda GenerazioneW Polsce jest także budowane centrum rozpoznania satelitarnego, w którym zawarte będą naziemne elementy systemu niezbędne do samodzielnego wykorzystywania danych z rozpoznania satelitarnegoZostanie ono zlokalizowane w Białobrzegach na północ od Warszawy i ma osiągnąć wstępne zdolności operacyjne w 2017 roku, a pełne w 2020 roku. 

Czytaj więcej: Obronność i współpraca priorytetami POLSA

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!