Reklama

Polska

Polski marynarz zginął podczas manewrów Northern Coasts 2017

Fot. 3fo.wp.mil.pl
Fot. 3fo.wp.mil.pl

Jak informuje szwedzka gazeta Aftonbladet, wczoraj w późnych godzinach wieczornych dwóch polskich marynarzy znalazło się w wodzie w rejonie portu w Karlskronie. W wyniku akcji ratunkowej obu udało się podnieść z wody. Niestety, po przewiezieniu do szpitala jeden z marynarzy zmarł. Wyrazy współczucia dla rodziny zmarłego i zapewnienia o udzieleniu pomocy przekazał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Pamięć zmarłego marynarza uczczono dziś w bazie morskiej w Karlskronie minutą ciszy, kondolencje dla rodziny i polskiej Marynarki Wojennej przekazał też dowódca szwedzkiej marynarki adm. Jens Nykvist.

Stan zdrowia drugiego z poszkodowanych marynarzy poprawił się na tyle, że opuścił on oddział ratowniczy, nadal jednak przebywa w szpitalu. Trwają czynności mające wyjaśnić okoliczności zdarzenia.

Seria ćwiczeń NORTHERN COASTS to jedno z największych ćwiczeń międzynarodowych na Bałtyku. Ich najważniejszym założeniem jest rozwijanie współpracy międzynarodowej na rzecz bezpieczeństwa morskiego. Organizatorami są marynarki wojenne Niemiec i Szwecji, udział w tegorocznym ćwiczeniu bierze udział blisko pięć tysięcy żołnierzy, ponad 50 okrętów, a także samoloty i śmigłowce.

Podczas tegorocznych ćwiczeń międzynarodowe siły morskie przeprowadzą ćwiczebną operację pokojową w akwenach Bałtyku Środkowego i Południowego. Uczestniczyć w nich będą jednostki z Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Litwy, Holandii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA.

Polska Marynarka Wojenna do udziału w Northern Coasts 2017 wydzieliła sześć okrętów: fregatę rakietową ORP Gen. K. Pułaski, korwetę ZOP ORP Kaszub, niszczyciel min ORP Flaming i trałowce ORP Mielno, ORP Jamno i ORP Dąbie.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!