Polski marynarz zginął podczas manewrów Northern Coasts 2017

9 września 2017, 14:28

Jak informuje szwedzka gazeta Aftonbladet, wczoraj w późnych godzinach wieczornych dwóch polskich marynarzy znalazło się w wodzie w rejonie portu w Karlskronie. W wyniku akcji ratunkowej obu udało się podnieść z wody. Niestety, po przewiezieniu do szpitala jeden z marynarzy zmarł. Wyrazy współczucia dla rodziny zmarłego i zapewnienia o udzieleniu pomocy przekazał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Pamięć zmarłego marynarza uczczono dziś w bazie morskiej w Karlskronie minutą ciszy, kondolencje dla rodziny i polskiej Marynarki Wojennej przekazał też dowódca szwedzkiej marynarki adm. Jens Nykvist.

Stan zdrowia drugiego z poszkodowanych marynarzy poprawił się na tyle, że opuścił on oddział ratowniczy, nadal jednak przebywa w szpitalu. Trwają czynności mające wyjaśnić okoliczności zdarzenia.

Seria ćwiczeń NORTHERN COASTS to jedno z największych ćwiczeń międzynarodowych na Bałtyku. Ich najważniejszym założeniem jest rozwijanie współpracy międzynarodowej na rzecz bezpieczeństwa morskiego. Organizatorami są marynarki wojenne Niemiec i Szwecji, udział w tegorocznym ćwiczeniu bierze udział blisko pięć tysięcy żołnierzy, ponad 50 okrętów, a także samoloty i śmigłowce.

Podczas tegorocznych ćwiczeń międzynarodowe siły morskie przeprowadzą ćwiczebną operację pokojową w akwenach Bałtyku Środkowego i Południowego. Uczestniczyć w nich będą jednostki z Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Litwy, Holandii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA.

Polska Marynarka Wojenna do udziału w Northern Coasts 2017 wydzieliła sześć okrętów: fregatę rakietową ORP Gen. K. Pułaski, korwetę ZOP ORP Kaszub, niszczyciel min ORP Flaming i trałowce ORP Mielno, ORP Jamno i ORP Dąbie.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
rob ercik
sobota, 9 września 2017, 17:57

5 000 marynarzy 50 okretow na Baltyku - "pokojowe" manewry? o czym to bredzi pan redaktor?

hainz
sobota, 9 września 2017, 16:43

wyrazy wspolczucia bliskim.

df
sobota, 9 września 2017, 22:33

Mogli popić po manewrach...

Tweets Space24