Reklama

Polska

Polski system detekcji dronów na bazie technologii kosmicznych

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Firma Advanced Protection Systems z Gdyni zbudowała wielosensorowy system do wykrywania i neutralizacji dronów – SafeSky. Wykorzystuje on opracowane przez SIRC technologie kosmiczne w postaci krzemowych układów scalonych, częściowo powstałych w ramach kontraktów z ESA. 

Firma Advanced Protection Systems z Gdyni opracowała wielosensorowy system do wykrywania i neutralizacji dronów – SafeSky. Projekt uzyskał dofinansowanie z programu UE Horyzont 2020. Stworzony system wykorzystuje opracowane przez spółkę-matkę SIRC technologie kosmiczne w postaci dedykowanych krzemowych układów scalonych dla radaru FMCW na 10 GHz. Układy te zostały wyróżnione nagrodą Ministra Obrony Narodowej w marcu 2016 w konkursie Innowacje dla Sił Zbrojnych RP 2015 i zostały częściowo opracowane w ramach kontraktów z Europejską Agencją Kosmiczną. 

Własne, zminiaturyzowane sensory radarowe, macierz akustyczna oraz kamery wizyjne pozwalają na detekcję dronów w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy z odległości do 1000 m dla małych dronów, klasy DJ Phantom II. Do neutralizacji przewidziane są z kolei jammery dokólne i kierunkowe. System detekcji dronów został wyróżniony na targach MSPO 2016 nagrodą specjalną Komendanta Głównego Policji i może być wykorzystany do ochrony lotnisk, infrastruktury krytycznej, budynków rządowych, firm i prywatnych posesji. Jak informuje SIRC system został zaprezentowany na Kongresie 590 w Rzeszowie odbywającym się w dniach 18-19 listopada w Rzeszowie. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!