Polska
Polski zespół z międzynarodową nominacją na hackathonie NASA
Zespół studentów z Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego zdobył trzecie miejsce w pierwszej polskiej edycji konkursu programistycznego NASA Space Apps Challenge oraz uzyskał międzynarodową nominację do Public Space Awards. Niestety polski projekt nie dostał się do finału.
NASA Space Apps Challenge to hackathon czyli konkurs programistyczny, który odbywa się jednocześnie w wielu miastach na całym świecie (w tym roku w 193 lokalizacjach w 72 krajach). Najlepsi zawodnicy spotykają się później na zawodach międzynarodowych, organizowanych w Stanach Zjednoczonych przez NASA. Eksperci agencji wybierają 25 najlepszych pomysłów do ścisłego finału. Pomimo, że konkurs odbywa się po raz piąty, dopiero teraz doczekał się polskiej edycji. Jej organizatorami była szkoła programowania Coders Lab oraz software house Visuality. Przestrzeń do pracy programistów udostępnił Business Link, który ma siedzibę na Stadionie Narodowym. Patronat nad wydarzeniem objęły Spotkania IT oraz Crossweb.
Uczestnicy hackathonu mieli za zadanie w ciągu 48 godzin (w przypadku Polski w czasie 24 godziny) stworzyć innowacyjne projekty i rozwiązania koncepcyjne w zakresie oprogramowania, aplikacji mobilnych, sprzętu i platform wizualizacji danych. W tym roku przygotowano aż 1287 projektów. Z tej liczby 128 prac z całego świata zostało nominowanych do udziału w głosowaniu internetowym. Eksperci NASA wskazali 25 najlepszych i najciekawszych projektów, które zostały zakwalifikowane się do półfinału. Wśród półfinalistów znalazła się m.in. grupa Astro-Zorya, w skład której wchodzą Daniel Wlazło, Anna Mizerska i Agata Kicun z Politechniki Warszawskiej oraz Maksymilian Sokołowski i Przemysław Gumienny z Uniwersytetu Warszawskiego.
Astro-Zorya to aplikacja na system mobilny Android, która jest jednocześnie grą symulującą kolonizację Marsa. Gracz, który kieruje astronautką Zorią, musi zapewnić jej warunki do przeżycia, zarządzać ograniczonymi zasobami i rozbudowywać bazę marsjańską oraz wykonywać zadania naukowe. Gra bazuje na naszej aktualnej wiedzy o środowisku marsjańskim. Astro-Zorya spodobała się publiczności i zdobyła międzynarodową nominację do Public Space Awards
Pierwsze miejsce w Warszawie zdobył zespół Extremely Genius Geeks, który stworzył aplikację mobilną dla biegaczy Lungs Watcher. Po wprowadzeniu do niej danych o stanie zdrowia i planowanej trasie, biegacz otrzymuje informacje o czystości powietrza oraz ostrzeżenia o alergenach. Aplikacja proponuje też wskazówki co do wyboru alternatywnej trasy.
Drużyna z II miejsca czyli EuropaTeam napisała aplikację opierającą się na raportach internautów odnośnie zanieczyszczenia powietrza, która ma powiadamiać o miejscach, w którym takie zanieczyszczenia występują najczęściej. Pozwoli to użytkownikom na wybór miejsca do osiedlenia się, miejsca na wyjazd na biwak czy znalezienie odpowiednich miejsc na wycieczkę terenową.
Na wybrane przez NASA aplikacje można było głosować przez Internet do 15 maja br. Niestety, marsonautka Zarya nie dostała się do finału.
(PG)