Reklama

Polska

Polskie firmy stworzą europejską platformę klimatyczną

  • Ilustracja: ESA
    Ilustracja: ESA

Pod auspicjami Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) powstanie EO ClimLab, specjalna platforma służąca śledzeniu zmian klimatycznych. Będzie ona wykorzystywać dane pochodzące z satelitów, ośrodków badawczych, uniwersytetów, instytucji państwowych i pozarządowych. W rozwoju międzynarodowego projektu będą mieć swój znaczący udział polskie firmy. 

EO ClimLab ma być unikatową platformą, która umożliwi monitorowanie zmian klimatu, a także podjęcie przez europejskich decydentów działań mających na celu ograniczenie negatywnych skutków klęsk żywiołowych czy nadmiernej emisji CO2. Celem serwisu będzie także zapewnienie kontroli nad działaniami człowieka wpływającymi na klimat. Platforma będzie mieć otwarty charakter co oznacza, że umożliwi wszystkim chętnym (np. firmy, startupy, administracja publiczna, placówki naukowe) tworzenie nowych rozwiązań w oparciu o infrastrukturę EO ClimLab i wchodzącą w jej skład chmurę obliczeniową. 

Nad budową EO ClimLab będzie pracować przez 18 miesięcy dziewięć firm z trzech krajów: Rumunii, Czech i Polski. Jak informuje portal kosmonauta.net liderem projektu EO ClimLab jest polska firma Omnilogy, a na szczeblu międzynarodowym Kapitech. W Polsce za część technologiczną i integracyjną platformy odpowiadają Integrated Solutions i Orange Polska ze wsparciem technicznym Blue Dot Solutions. Prace będą prowadzone w dwóch polskich miastach Warszawie i Gdańsku. W projekt zaangażowany jest także powstały w tym roku inkubator przedsiębiorczości ESA w czeskiej Pradze oraz firmy rumuńskie. W przyszłości planowana jest organizacja konferencji i hackathonów, których celem będzie popularyzacja EO ClimLab. 

Nowa platforma będzie wykorzystywać dane pochodzące z europejskich satelitów Sentinel wchodzących w skład rozwijanego przez Komisję Europejską przy wsparciu ESA programu Copernicus. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!