Reklama

Polska

Polskie i ukraińskie firmy zbudują wspólnie stumetrowy radioteleskop?

Ilustracja: http://www.astro.uni.torun.pl/
Ilustracja: http://www.astro.uni.torun.pl/

Podczas „Kongresu Przemysłowego – Obronność i Energetyka. Europa i Ukraina 2017” zostało podpisane „Memorandum o współpracy” miedzy firmami ukraińskimi oraz polskimi. Jedną ze stron porozumienia jest firma zaangażowana w projekt budowy radioteleskopu - RT90+, który ma powstać w Borach Tucholskich

Podpisanie memorandum inicjuje pierwszy etap gotowości obu stron do rozwoju i produkcji nowych technologii w przemyśle kosmicznym. Porozumienie podpisali zastępca dyrektora Zakładu Budowy Maszyn imienia A. M. Makarowa (Jużmasz) z miasta Dnipro Sergiej Zacharczyn oraz prezes Andrzej Wójt reprezentujący spółkę Wyspa Kaszuby RT90+. Do Warszawy mieli dotrzeć także przedstawiciele trzech innych firm ukraińskich, którzy jednak musieli zrezygnować z podróży z powodu odwołania rejsów z lotnisk na Ukrainie oraz w jednym przypadku ze względu na nieotrzymanie wizy. 

Memorandum ma charakter otwarty i najprawdopodobniej dołączą do niego kolejne przedsiębiorstwa. Następnym krokiem ma być powołanie wspólnego konsorcjum do spraw projektów kosmicznych. Celem ma być stworzenie parku naukowo-przemysłowego, na terenie którego znajdzie się także radioteleskop. 

Projekt teleskopu RT90+ został rozpoczęty w 2012 roku. Obecnie tworzy go trzynaści polskich firm, uczelni i ośrodków naukowych. Zakłada on budowę teleskopu o średnicy ok. 100 metrów (obecnie największy teleskop w Polsce w miejscowości Piwnice pod Toruniem ma 32 metry średnicy). Nowy sprzęt miałby być głównym filarem Narodowego Centrum Radioastronomii i Inżynierii Kosmicznej (NCRIK).

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!