Reklama

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jan Kazior wraz z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim, prezesem Krakowskiego Parku Technologicznego Wojciechem Przybylskim oraz marszałkiem województwa Małopolskiego Jackiem Krupą, podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie utworzenia inkubatora Europejskiej Agencji Kosmicznej i wspólnego działania w rozwoju technologii kosmicznych. 

W dniu 7 listopada br. list intencyjny wraz z ofertą został złożony w Polskiej Agencji Kosmicznej. Po analizie wszystkich ofert, które napłynęły od podmiotów zainteresowanych włączeniem się w stworzenie polskiego inkubatora przedsiębiorczości ESA, Polska Agencja Kosmiczna przeprowadzi indywidualne spotkania z oferentami, a następnie uzgodni z Ministerstwem Rozwoju dalszą procedurę przygotowań w oczekiwaniu na ogłoszenie przez ESA oficjalnego naboru ofert z Polski.

Wraz z Krakowem i województwem małopolskim taką deklarację złożył Gdańsk i województwo pomorskie. - Wspólne działanie zwiększy nasze szanse - uważa prezes Krakowskiego Parku Technologicznego. Kraków i Gdańsk będą konkurować z propozycjami Warszawy, Rzeszowa i Łodzi. Konkurs rozstrzygnie się być może jeszcze pod koniec 2017 lub na początku 2018 roku. Pomorskie reprezentują: miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz dwie firmy specjalizujące się w technologii kosmicznej - Blue Dot Solutions i fundusz joint-venture Black Pearls VC.

Podobnych inkubatorów, jak ten, który ma postać w Polsce jest już szesnaście m.in. w Hiszpanii, we Francji, Włoszech, w Irlandii, Szwecji, Anglii, Belgii, Holandii i Portugalii. W tym roku podobne centrum powstało w czeskiej Pradze, a także w Austrii i Szwajcarii. Z pomocy Business Incubation Centres ESA do tej pory skorzystało kilkaset start-upów zajmujących się komercyjnym wdrażaniem technologii kosmicznych. Polski inkubator ma być wyspecjalizowany w transferze technologii satelitarnych. 

Założenia organizacyjne inkubatora przedsiębiorczości ESA przewidują jak w przypadku każdego inkubatora krajowego współdziałanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, narodowej agencji kosmicznej, a także władz lokalnych, wyższych uczelni, parków naukowo-technologicznych oraz instytucji finansowych.

Czytaj więcej: Gdzie powstanie kosmiczny inkubator? Gdańsk aplikuje z Krakowem

 

Reklama
Reklama

Komentarze