Reklama

Polska

Polsko-Belgijskie forum kosmiczne pod egidą PAK

Fot. PAK
Fot. PAK

Prezentacje dorobku 15 polskich i 11 belgijskich firm i jednostek naukowo-badawczych sektora kosmicznego oraz 60 rozmów B2B odbytych przez reprezentantów tych podmiotów złożyło się na program pierwszego Polsko-Belgijskiego Dnia Przemysłu Kosmicznego zorganizowanego 14 września 2017 r. przez Polską Agencję Kosmiczną, Belgian Science Policy Office (BELSPO) i Ambasadę Belgii w Warszawie.

Celem wydarzenia było wzajemne zapoznanie się z potencjałem i kompetencjami podmiotów sektora kosmicznego z Polski i Belgii, ułatwienie firmom nawiązania kontaktów oraz podjęcie rozmów na temat współpracy w dziedzinie technologii kosmicznych.

Spotkanie prezentacyjne rozpoczęło się od oficjalnego powitania, podczas którego głos zabrali: Pan Pułkownik Piotr Suszyński, Wiceprezes PAK ds. Obronnych, Jej Ekscelencja Ambasador Królestwa Belgii w Warszawie, Pani Colette Taquet, oraz Pan Francois Xavier Thibaut, Specjalista ds. programów kosmicznych reprezentujący Belgian Science Policy Office (BELSPO). Wziął w nim udział Pan Paweł Szrot, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W dalszej części spotkania działalność i dorobek swoich organizacji przedstawili reprezentanci Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz krajowych firm i instytucji takich jak: Asseco, Astronika, Cezamat, Creotech Instruments, GMV Innovating Solutions, Hertz Systems, ITTI, N7Space, PCO, PIAP Space, Solaris Optics, SpaceForest, Syderal Polska, PCSS (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe) oraz PZL Warszawa Okęcie/Airbus.

Ze strony belgijskiej swoją ofertę zaprezentowały: stowarzyszenie SKY WIN (Aerospace Cluster of Wallonia – Klaster aero-kosmiczny regionu Walonii) i jego członkowie: CSL, Sabca, Amos, Lambda-X i Sonaca oraz stowarzyszenie VRI (Flemish Space Industry – Stowarzyszenie Przemysłu Kosmicznego Flandrii) i zrzeszone w nim firmy: CAE Leste, OPT Sensor Systems, Qinetiq i Von Karman Institute. Podczas sesji B2B zaplanowanej na 4,5 godziny odbyło się 60 indywidualnych spotkań, podczas których reprezentanci polskich i belgijskich podmiotów omawiali możliwości i perspektywy realizacji wspólnych projektów w dziedzinie technologii kosmicznych.

W trakcie wizyty belgijskich podmiotów w Polsce miało także miejsce spotkanie w siedzibie Centrum Badań Komicznych PAN, którego celem była prezentacja potencjału i osiągnięć tego instytutu oraz podjęcie rozmów na temat współpracy bilateralnej. Przedstawiciele belgijskich podmiotów zapoznali się z już zrealizowanymi lub obecnie prowadzonymi projektami CBK w takich obszarach jak m.in.: mechatronika i robotyka satelitarna, fotonika, mikroelektronika, fizyka plazmy, geodezja planetarna i geodynamika, obserwacje Ziemi czy zarządzanie kryzysowe. Przeprowadzono też rozmowy na temat możliwej współpracy w ramach programów technologicznych ESA (TRP, GSTP).

Polsko-Belgijski Dzień Przemysłu Kosmicznego zakończyło spotkanie networkingowe w Ambasadzie Królestwa Belgii w Warszawie, które zostało zorganizowane przy znaczącym zaangażowaniu Jej Ekscelencji Pani Ambasador Colette Taquet. Stało się ono dobrą okazją do kontynuowania rozmów i zacieśnienia kontaktów nawiązanych przez reprezentantów przemysłu kosmicznego obu krajów oraz na poziomie administracji publicznej (PAK i BELSPO).

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!