Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Polsko-niemiecka współpraca na rzecz misji na orbicie okołoksiężycowej

Podpisanie listu intencyjnego przez przedstawicieli firm Scanway i German Orbital Systems. Fot. Scanway
Podpisanie listu intencyjnego przez przedstawicieli firm Scanway i German Orbital Systems. Fot. Scanway

W czwartek 25 kwietnia br., podczas konferencji European Spacetech Transfer Forum 2019, reprezentanci europejskiego przemysłu kosmicznego – firmy: Scanway oraz German Orbital Systems – podpisały list intencyjny, którego głównym celem jest rozwój technologii i stopniowe wdrożenie planu wysłania mikrosatelity na orbitę wokół Księżyca. Niewykluczone, że w kontekście zakładanych ram czasowych, projekt ten zaowocuje pierwszym komercyjnym satelitą z Europy, który zostanie wysłany na orbitę wokół Srebrnego Globu.

Synergia doświadczenia

Obydwie firmy oprócz spójnego, nieszablonowego podejścia i ambitnych planów, posiadają również solidne doświadczenie i wspólne środowisko działań. Zarówno German Orbital Systems, jak i Scanway, projektują komponenty do satelitów typu CubeSat. Mają również doświadczenie w eksperymentach i misjach kosmicznych. Eksperci Scanway są autorami komory pomiarowej do projektu DREAM, realizowanego przez Politechnikę Wrocławską we współpracy z Europejską Agencję Kosmiczną, którego celem było zbadanie specyfiki prowadzenia odwiertów w przestrzeni kosmicznej.

Obecnie Scanway pracuje nad projektem satelity ScanSAT – polskiego satelity obserwacyjnego, wykorzystującego wysokoprzepustowe technologie komunikacji laserowej. Natomiast German Orbital Systems to specjaliści w projektowaniu oraz integrowaniu satelitów. Do chwili obecnej firma wysłała w przestrzeń kosmiczną już pięć jednostek. Doświadczenia i plany obu firm pozwoliły na zdefiniowanie formy, celu i horyzontu czasowego przyszłych działań.

image
Przy mównicy Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway. Fot. Scanway

Ziemskie korzyści

Kiedy administrator NASA – Jim Bridenstine – podjął wyzwanie prezydenta Donalda Trumpa, dotyczące wznowienia planów eksploracji Księżyca, przemysł kosmiczny zaczął się ponownie entuzjastycznie zwracać ku Srebrnemu Globowi. Powrót ludzi na Księżyc, eksploracja jego powierzchni, a także plany stałego osiedlenia się tam, mogą urzeczywistnić się w najbliższej przyszłości. Księżycowe ambicje dostrzegane są coraz wyraźniej w środowisku samych twórców misji kosmicznych oraz ich pasjonatów, jak również w społeczności inwestorskiej.

Prywatne podmioty inwestycyjne świetnie zdaja sobie sprawę z korzyści i biznesowego potencjału kosmicznych start-upów. Intelstellar Ventures – niemiecki fundusz inwestycyjny, który zainicjował proces nawiązania współpracy Scanway i German Orbital Systems, deklaruje zgromadzenie kapitału dla podobnych projektów z rynku New Space w wysokości do 100 mln euro. W tym miesiącu do powierzchni Srebrnego Globu dotarł również pierwszy prywatnie finansowany pojazd kosmiczny, pochodzący z Izraela.

Obserwacja i rozpoznanie

Wobec ambitnych planów, jakie ludzkość kieruje w stronę naturalnego satelity Ziemi, rozsądnym jest w jak najszybszym tempie rozpocząć rozpoznawanie i stałą, udoskonaloną obserwację powierzchni Księżyca. Zanim bowiem jego powierzchnia i otoczenie stanie się dla nas miejscem do zagospodarowania, musimy posiadać i utrzymywać dobrej jakości infrastrukturę rozpoznawczą, telekomunikacyjną i nawigacyjną na orbicie okołoksiężycowej.

Scanway i German Orbital Systems mogą w tej materii udostępnić technologie obrazowania i komunikacji laserowej – wdrażane i testowane przez Scanway w satelicie ScanSAT, oraz sprawdzone we wcześniejszych misjach autorskie systemy dla platform satelitarnych od German Orbital Systems.

image
Ilustracja: Scanway

Miejsce dla studenckich ambicji

Projekt jest wyjątkowy nie tylko ze względu na kierunek lotu i ramy czasowe. Scanway – nie zapominając o swojej  dodatkowej misji – tj. aktywizacji i wsparciu merytorycznym dla zespołów studenckich – informuje o wygospodarowaniu w ramach księżycowego programu przestrzeni również dla dwóch projektów uniwersyteckich – autorstwa polskiego i niemieckiego.

Zespoły i ich najlepsze pomysły zostaną wyłonione w ogólnokrajowych konkursach w 2021 roku. Ten aspekt wspólnych działań, obok oczywistej korzyści, jaką jest zaangażowanie środowisk akademickich, ma również długofalowy efekt w postaci możliwości lepszego rozwoju i nabywania doświadczenia przez przyszłe kadry sektora kosmicznego – obecne zespoły studenckie.

Co więcej?

O kolejnych krokach reprezentanci spółek poinformują wkrótce. Tymczasem można już teraz zapoznać się ze spektrum ich działań oraz śledzić ich poczynania na stronach internetowych firmy Scanway oraz przedsiębiorstwa German Orbital Systems

Tekst powstał we współpracy ze Scanway.

Reklama

Komentarze

    Reklama