Reklama

Polska

Polsko-Włoskie Seminarium Kosmiczne w MNiSW

Satelita SAR systemu COSMO-SkyMed, Fot. Thales
Satelita SAR systemu COSMO-SkyMed, Fot. Thales

W dniach 27 i 28 kwietnia br. w gmachu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbędzie się Polsko-Włoskie Seminarium dotyczące nauki i przemysłu w dziedzinie kosmosu. Spotkanie ma służyć przedstawieniu przykładów efektywnej współpracy pomiędzy naukowcami i przedstawicielami biznesu obu państw, nawiązaniu kontaktów oraz dyskusji nad możliwościami uczestnictwa w programach UE i ESA. 

W listopadzie 2012 roku Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej, dzięki czemu polskie instytucje naukowo-badawcze oraz przedsiębiorstwa dostały szansę na dołączenie do proinnowacyjnego nurtu europejskiej nauki i przemysłu. Sektor kosmiczny jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi europejskiej gospodarki. Roczny obrót szacowany jest na ok. 5 miliardów euro. Ponadto wypracowuje nowoczesne rozwiązania, na których korzysta cała europejska gospodarka. Szacuje się, że jedno euro zainwestowane w przemysł kosmiczny w krajach Europy Zachodniej wraca w różnych formach do narodowych gospodarek w kwocie aż 7 euro.

Włochy są jednym z państw założycieli Europejskiej Agencji Kosmicznej, a włoski przemysł kosmiczny, jak również jego zaplecze naukowo-badawcze należą do najnowocześniejszych i najbardziej rozwiniętych w Europie. Pomiędzy jednostkami naukowymi oraz przemysłowymi z Polski i Włoch, istnieje szeroka współpraca, która stanowi dobre pole do dalszego rozwoju.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości podjęło inicjatywę zorganizowania w dniach 27 i 28 kwietnia br. Polsko-Włoskiego Seminarium dotyczącego nauki i przemysłu w dziedzinie kosmosu, które odbędzie się w gmachu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Spotkanie ma dać możliwość do przedstawienia przykładów efektywnej współpracy między naukowcami i przedstawicielami biznesu obu państw, nawiązania kontaktów oraz dyskusji nad możliwościami uczestnictwa w programach UE i ESA.

W czasie trwania seminarium jego uczestnicy będą mogli zapoznać się z osiągnięciami naukowymi oraz przemysłowymi w zakresie sektora kosmicznego w ramach sesji panelowej oraz zawiązać nową współpracę podczas spotkań dwustronnych. Zaprezentowane zostaną także przykłady projektów studenckich. 

Zgłoszenia do udziału w seminarium należy przesyłać na adres: [email protected]. Organizatorzy zastrzegają, że liczba miejsc jest ograniczona i o udziale będzie decydować kolejność zgłoszeń. 

Więcej informacji i program seminarium są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!