Reklama

KOSMONAUTYKA

Poprawki Kongresu do budżetu NASA. Środki na misje księżycowe i planetarne

  • NASA Centrum Kosmiczne im. Johna F. Kennedy'ego. Fot. NASA / nasa.gov
    NASA Centrum Kosmiczne im. Johna F. Kennedy'ego. Fot. NASA / nasa.gov
  • Ilustracja: NASA/JPL-Caltech
    Ilustracja: NASA/JPL-Caltech

W amerykańskiej Izbie Reprezentantów zrealizowano kolejny etap prac nad przyjęciem planu finansowania instytucji publicznych w następnym roku budżetowym. W wymiarze dotyczącym działalności NASA znalazły się propozycje zwiększenia nakładów na programy eksploracji i badania planet kosztem ograniczenia funduszy na misje robotyczne na asteroidy.

Komitet Izby Reprezentantów Kongresu USA ds. regulacji budżetowych zgłosił własną propozycję poprawek do projektu finalnego planu finansowania działalności instytucji publicznych, w tym NASA. W skorygowanym budżecie narodowej agencji kosmicznej na 2017 rok pojawiły się propozycje zwiększenia nakładów na programy eksploracji i badania planet kosztem ograniczenia funduszy na projekt przechwytywania asteroid ARM (Asteroid Redirect Mission). Izba proponuje tym samym skupienie zaangażowania amerykańskiej agencji kosmicznej w obszarze z organizacji wypraw planetarnych i księżycowych, ze szczególnym uwzględnieniem Marsa oraz naturalnych satelitów Ziemi i Jowisza. Duże znaczenie na drodze do realizacji misji marsjańskiej ma mieć powtórne lądowanie na Księżycu, jako element ostatecznego potwierdzenia gotowości do osiągnięcia celu głównego.

Wizja artystyczna misji na jeden z księżyców Jowisza Europę. Ilustracja: NASA

Zgodnie z propozycją amerykańskiej Izby Reprezentantów, NASA miałaby uzyskać dofinansowanie w kwocie ponad 19,5 miliarda USD, a więc o ponad 200 milionów USD więcej niż we wcześniejszej senackiej wersji planu. Najpoważniejsze zakładane zwiększenie wydatków odnotowano w obszarze misji planetarnych i księżycowych, na które miałoby zostać przeznaczone ponad 1,8 miliarda USD (o 327 milionów więcej od zgłoszonego zapotrzebowania NASA). Największy przyrost dotyczy misji w kierunku jednego z czterech głównych księżyców Jowisza, Europy – przydział na poziomie 260 milionów USD. Na wysokim pułapie utrzymano senackie propozycje poszerzonego finansowania w kluczowych programach rozwoju pojazdów kosmicznych i rakiet nośnych. Znajdują się wśród nich obszary, które zgodnie z prezydenckim planem budżetowym miały zostać najbardziej okrojone czyli projekt ciężkiego pojazdu rakietowego, Space Launch System oraz platforma lotów załogowych Orion.

Zakończenie aktualnych prac w Izbie Reprezentantów nie zamyka jeszcze bieżącej procedury budżetowej. Projekt poprawek do negocjowanego planu finansowego czeka jeszcze powtórna weryfikacja i zatwierdzenie w Senacie USA. Na przyjęcie jednolitego aktu zgodę muszą wyrazić obie izby parlamentu. Za termin rozpoczęcia nowego roku rozliczeniowego uznaje się domyślnie początek października.

Czytaj też: Senat USA za zwiększeniem budżetu NASA

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!