Reklama

SATELITY

Porozumienie na rzecz komercyjnej współpracy Airbusa z First Derivatives

Ilustracja: Airbus Defence and Space
Ilustracja: Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space rozpoczął kooperację z firmą First Derivatives. Pierwszy z tych podmiotów będzie dostarczał satelitarne zobrazowania naszej planety, drugi zapewni natomiast moce obliczeniowe i software, który znacząco zwiększy możliwość komercyjnego wykorzystania tych zobrazowań. Konsorcjum planuje dzięki temu sprzedawać dane z orbitalnych obserwacji Ziemi wielu nowym przedsiębiorstwom, związanym m. in. z rolnictwem, energetyką czy koleją.

Główną siedzibą First Derivatives (FD) jest Newry w Irlandii Północnej. Firma specjalizuje się w doradztwie z zakresu oprogramowania finansowego i ma doświadczenie w kwestii operowania dużymi bazami danych. First Derivatives wykorzystuje technologię określaną jako Kx.

Porozumienie jakie z FD zawarł francuski oddział Airbus Defence and Space ma na celu wspólne zmaksymalizowanie zysków z będących w dyspozycji tego drugiego potężnych zbiorów satelitarnych zdjęć Ziemi – archiwalnych, obecnych i przyszłych. Podmiot z Irlandii wykorzysta w tym celu moce obliczeniowe swojej Kx analytics platform. Tego typu obróbka zobrazowań satelitarnych pozwoli potencjalnie znaleźć zupełnie nowe, niebrane dotąd pod uwagę zastosowania będących już w dyspozycji Airbusa danych teledetekcyjnych. To oznacza szansę na zwiększenie sprzedaży tych danych.

Cieszymy się na współpracę z Airbus Defence and Space oraz na potencjał innowacyjnych, naukowych przełomów na licznych rynkach, który może potencjalnie wyniknąć z tej inicjatywy.

Brian Conlon, First Derivatives CEO

Członkowie założonego konsorcjum liczą na zainteresowanie nowatorskimi danymi wśród korporacji, instytucji badawczych czy startupów. Planują trafić z nową ofertą do podmiotów zaangażowanych m. in. w rolnictwo, kolejnictwo, energetykę, nadzór nad wodami morskimi czy wykorzystanie surowców naturalnych.

FD będzie używać swojej Kx technology do przetwarzania i interpretowania zobrazowań satelitarnych, a także do zarządzania pozyskanymi z tego źródła danymi. W rezultacie dotarcie do tych informacji stanie się łatwiejsze, tańsze i szybsze dla klientów. Coraz większe zapotrzebowanie na dane teledetekcyjne w połączeniu z nieustannym przyrostem ilości dostępnych zobrazowań satelitarnych dają bilateralnemu przedsięwzięciu szanse na finansowy sukces. Według danych firmy Transparency Market Research wartość światowego rynku użytkowej fotografii satelitarnej wzrośnie z 2,5 mld USD w 2014 r. do 6,5 mld USD w 2023 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama