Reklama

KOSMONAUTYKA

Port kosmiczny w Kornwalii zyskał głównego operatora

System wynoszenia małych satelitów Orbital 500R. Ilustracja: OAL
System wynoszenia małych satelitów Orbital 500R. Ilustracja: OAL

Spaceport Corwall podpisał porozumienie z Orbital Access Limited (OAL). Dzięki tej umowie w Wielkiej Brytanii może powstać kompleksowy ośrodek wynoszenia małych satelitów z udziałem dedykowanych temu celowi samolotów. Partnerzy w tym przedsięwzięciu mogą starać się o wparcie publiczne dla rozbudowy portu, którego wartość rynkowa do 2030 r. ma szansę sięgnąć 5,9 mld funtów.

Spaceport Cornwall mieści się na kornwalijskim półwyspie Lizard. W skład kompleksu wchodzi port lotniczy Newquay oraz stacja radiokomunikacyjna Goonhilly Earth Station. Oba ośrodki należą do strefy ekonomicznej Aerohub Enterprise Zone.

Pod koniec maja br. w Manchesterze ogłoszono, że partnerem Spaceport Corwall została spółka Orbital Access Limited, która weźmie na siebie rolę tamtejszego głównego operatora lotów kosmicznych. Infrastruktura portu będzie wykorzystywana dla potrzeb rozwijanego przez OAL systemu Orbital 500R, przeznaczonego do wynoszenia niewielkich satelitów na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Koncepcja Orbital 500R zakłada, że rakieta wynosząca satelitę będzie rozpoczynać swój lot z pewnej wysokości nad Ziemią, gdzie zostanie dostarczona przed specjalny samolot, startujący i lądujący poziomo na pasie lotniska.

Czytaj też: Gigantyczny samolot Stratolaunch po raz pierwszy opuścił hangar

Połączywszy siły OAL i Spaceport Corwall mogą starać się o zdobycie od rządu Wielkiej Brytanii grantu. Władze Zjednoczonego Królestwa zdecydowały się bowiem wesprzeć ze środków publicznych stworzenie na Wyspach do 2020 r. pierwszego komercyjnego portu kosmicznego. Informacja o tym, kto dostanie dofinansowanie, zostanie podana do wiadomości publicznej jeszcze tego lata.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!