3 mln PLN na monitorowanie przestrzeni kosmicznej
Poza realizowaną konsekwentnie strategią, zgodnie z którą Creotech Instruments S.A. jeszcze w tej dekadzie pragnie stać się narodowym integratorem systemów satelitarnych, spółka z Piaseczna wzmacnia także kompetencje związane z monitorowaniem przestrzeni kosmicznej. Creotech już uczestniczy w szeregu projektów związanych z monitorowaniem przestrzeni kosmicznej w tym z mapowaniem trajektorii śmieci kosmicznych i monitorowaniem obiektów naturalnych, które mogą wejść na kurs kolizyjny z Ziemią.
Firma przygotowuje się także do udziału do kolejnych programach tego typu. Najnowszym z nich jest wart ponad 3 mln złotych i rozpoczęty w kwietniu projekt "Budowy zautomatyzowanego systemu optycznej obserwacji i śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej" realizowany w ramach programu Obronność i Bezpieczeństwo Państwa, którym zarządza Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W skład konsorcjum odpowiedzialnego za jego realizację wchodzą Instytut Technologii Wojsk Lotniczych jak lider, Creotech Instruments S.A. i Wojskowa Akademia Techniczna.
Polska w programie wsparcia obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych SST
W 2014 roku polski rząd podjął decyzję o włączeniu się Polski w ogłoszony przez Parlament Europejski i Radę Europy program wsparcia obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych SST (ang. Space Surveillance and Tracking). Jego realizacja ma umożliwić państwom-uczestnikom obserwację ruchu w kosmosie i unikanie kolizji między użytkowanymi sondami i satelitami, a tzw. śmieciami kosmicznymi.
Co więcej europejski program wsparcia obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych SST pozwoli na monitorowanie i kontrolowanie rozmieszczania w przestrzeni kosmicznej satelitów lub uzbrojenia, a także na śledzenie przypadków niekontrolowanego, ponownego wejścia do atmosfery statków kosmicznych lub ich części. Program ma także umożliwić prowadzenia skutecznej walki z atakami na europejską łączność satelitarną.
W lipcu 2015 toku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na wykonanie projektu budowy zautomatyzowanego systemu optycznej obserwacji i śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej o kryptonimie SST PL. System ma zapewnić Polsce zdolność do obserwacji oraz śledzenia obiektów kosmicznych, w tym zwłaszcza sztucznych satelitów Ziemi, co jest kluczowe dla obronności i bezpieczeństwa państwa.
O tym, że Polsce taki system jest potrzebny przekonany jest Mariusz Andrzejczak, wiceprezes Creotech Instruments S.A.
Na ziemskiej orbicie robi się coraz tłoczniej, bo kolejne państwa umieszczają tam swoje satelity i instrumenty badawcze. Wśród wysyłanych w przestrzeń systemów wiele pełni funkcje militarne i wykorzystywane są w celach wywiadowczych. Jako państwo o określonych aspiracjach w obszarze polityki międzynarodowej, które ma w planach stworzenie własnego systemu satelitarnej obserwacji optoelektronicznej, musimy mieć możliwości obserwacji obiektów, które mogą potencjalnie wejść w kolizję z naszymi satelitami. System SST pomoże także w wykrywaniu obiektów wchodzących w atmosferę w sposób niekontrolowany, takich jak bolidy lub rakiety balistyczne.
SST PL ma także umożliwić Polsce przystąpienie do unijnego konsorcjum SST i aktywne włączenie się naszego kraju w budowę europejskiego systemu SST. Dzięki temu Polska otrzyma pełny dostęp do danych zbieranych przez elementy systemu zlokalizowane, a krajowe firmy będą mogły włączyć się w budowę i rozwijanie europejskiego segmentu.
Narodowy system obserwacji nieba oparty na dwóch teleskopach
W ramach prowadzonego na zlecenie NCBiR projektu SST-PL powstanie system dwóch teleskopów: szerokokątnego i wąskokątnego, które umożliwią wykrycie i ocenę stanu obiektów na niskiej orbicie okołoziemskiej. W szczególności zostaną precyzyjnie określone elementy orbit obserwowanych sztucznych satelitów i stworzona ich baza danych. Dzięki precyzyjnej obserwacji możliwe będzie również określenie stanu satelitów. Cały system będzie w pełni zautomatyzowany, a Creotech Instruments dostarczy jeden z kluczowych elementów - ekstremalnie czułą kamerę CCD dla teleskopu wąskokątnego.
Liczymy na to, że opracowywany w ramach projektu system będzie zaledwie pierwszym tego typu, a po jego testach zamówionych zostanie kilka podobnych. Jesteśmy również przekonani, że wdrożenie to będzie wdrożeniem referencyjnym, które będzie na tyle optymalne, że będzie powielane w ramach europejskiego programu Space Situation Awareness.
Dzięki realizacji projektu SST PL Polska uzyska zdolność do monitorowania przestrzeni kosmicznej i zapobiegania kolizjom między satelitami, a innymi obiektami na orbicie oraz zabezpieczenia własnych urządzeń umieszczonych na orbicie w przyszłości. SST PL pozwoli także na śledzenie działań innych państw w obszarze przestrzeni kosmicznej, także w zakresie rozmieszczania obiektów na orbicie, w tym satelitów szpiegowskich, wynoszenia oraz powrotu pojazdów kosmicznych oraz innych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo i obronność państwa.
Czytaj też: Konferencja SSA: "Przystąpienie do europejskiego konsorcjum priorytetem dla Polski"