Projekt ustawy nosi numer 1259. Pod obrady filipińskiego parlamentu wniósł go senator Loren Legarda. Inicjatywa legislacyjna zakłada przede wszystkim stworzenie polityki rozwoju w zakresie eksploracji kosmosu oraz utworzenie Filipińskiej Agencji Kosmicznej (Philippine Space Agency – PhilSA).
Fundusze przewidziane na rozruch PhilSA mają równowartość 20,1 mln USD. Zakłada się, że będą one pochodzić z budżetów filipińskiego Departamentu Nauki i Technologii, Departamentu Obrony Narodowej i Kancelarii Prezydenta. Agencja będzie dla tamtejszego rządu podstawowym administracyjnym narzędziem wsparcia i promocji filipińskiego programu kosmicznego.
Przyszła strategia kosmiczna Filipin ma koncentrować się na sześciu aspektach:
-
bezpieczeństwo narodowe i rozwój,
-
zarządzanie ryzykiem i badania klimatu,
-
kosmiczne badania i rozwój,
-
przemysł kosmiczny i budowanie kompetencji,
-
kosmiczna edukacja i świadomość,
-
współpraca międzynarodowa.
Senator Loren Legarda podkreślił w swoim wystąpieniu, że Filipiny zostały w tyle za sąsiednimi krajami, takimi jak Indonezja, Malezja, Wietnam czy Singapur, które mają swoje agencje kosmiczne i dysponują własnymi satelitami dedykowanymi telekomunikacji czy obserwacji Ziemi. To spowodowało, że Filipińscy naukowcy, nie widząc szans na karierę w kraju, wyjeżdżali do pracy za granicę. Jednocześnie Legarda wskazał, że programy kosmiczne to nie tylko budowa satelitów czy wysyłanie w przestrzeń astronautów, ale również szereg aspektów wpływających na życie codzienne, jak nawigacja, zarządzanie transportem czy dbanie o bezpieczeństwo narodowe.