Reklama

Strona główna

Powstanie Filipińska Agencja Kosmiczna?

 • Haubica samobieżna Krab z nowym podwoziem. Fot. M. Dura/Defence24.pl.
  Haubica samobieżna Krab z nowym podwoziem. Fot. M. Dura/Defence24.pl.

Senat Filipin pracuje nad projektem ustawy o powołaniu państwowej agencji kosmicznej. Nowy akt prawny zawiera także podstawowe założenia krajowej strategii kosmicznej. Kładzie ona nacisk m. in. na edukację, rozwój kompetentnych kadr oraz zwiekszanie społecznej świadomości odnośnie wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

Projekt ustawy nosi numer 1259. Pod obrady filipińskiego parlamentu wniósł go senator Loren Legarda. Inicjatywa legislacyjna zakłada przede wszystkim stworzenie polityki rozwoju w zakresie eksploracji kosmosu oraz utworzenie Filipińskiej Agencji Kosmicznej (Philippine Space Agency – PhilSA).

Fundusze przewidziane na rozruch PhilSA mają równowartość 20,1 mln USD. Zakłada się, że będą one pochodzić z budżetów filipińskiego Departamentu Nauki i Technologii, Departamentu Obrony Narodowej i Kancelarii Prezydenta. Agencja będzie dla tamtejszego rządu podstawowym administracyjnym narzędziem wsparcia i promocji filipińskiego programu kosmicznego.

Przyszła strategia kosmiczna Filipin ma koncentrować się na sześciu aspektach:

 • bezpieczeństwo narodowe i rozwój,

 • zarządzanie ryzykiem i badania klimatu,

 • kosmiczne badania i rozwój,

 • przemysł kosmiczny i budowanie kompetencji,

 • kosmiczna edukacja i świadomość,

 • współpraca międzynarodowa.

Senator Loren Legarda podkreślił w swoim wystąpieniu, że Filipiny zostały w tyle za sąsiednimi krajami, takimi jak Indonezja, Malezja, Wietnam czy Singapur, które mają swoje agencje kosmiczne i dysponują własnymi satelitami dedykowanymi telekomunikacji czy obserwacji Ziemi. To spowodowało, że Filipińscy naukowcy, nie widząc szans na karierę w kraju, wyjeżdżali do pracy za granicę. Jednocześnie Legarda wskazał, że programy kosmiczne to nie tylko budowa satelitów czy wysyłanie w przestrzeń astronautów, ale również szereg aspektów wpływających na życie codzienne, jak nawigacja, zarządzanie transportem czy dbanie o bezpieczeństwo narodowe.

Reklama

Komentarze

  Reklama

  Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!