Reklama

Polska

Projekt Tryton - studencki robot podwodny na zawody w USA

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

W dniach 23-25 czerwca 2016 r. w Neutral Buoyancy Lab w Houston (USA) odbędą się zawody mobilnych robotów podwodnych MATE ROV Competition organizowane przez Marine Advanced Technology Education (MATE) Center we współpracy z NASA. Studenci Politechniki Warszawskiej we współpracy ze studentami SGGW przygotowują na te zawody robota nazwanego „Tryton”. Niedawno Sekcja Robotyczna SKA otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych!”, na realizacje tego projektu. 

Ośmioosobowy zespół Sekcji Robotyczna Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej (SKA Robotics) we współpracy ze studentami z Wydziału Zastosowań Informatyki i Matematyki SGGW przygotowują ROV (ang. Remotely Oparated Vehicle – zdalnie kierowany pojazd podwodny) na turniej w USA w czerwcu br. Robot „Tryton” zostanie przetestowany podczas wykonania szeregu misji w specjalnym basenie. Test obejmie też przygotowanie i sprawność pilota, który kierując się obrazem z kamer zainstalowanych na robocie, będzie musiał precyzyjnie operować chwytakiem.

Zasady konkursu wymagają m.in. tego, aby startujące w nich zespoły działały jak profesjonalne firmy, które odpowiadają na realne zapotrzebowanie zgłoszone przez NASA i OSS (Oceaneering Space Systems). W związku z tym uczestnicy konkursu wybierają spośród siebie prezesa i osoby odpowiedzialne za poszczególne elementy działania „przedsiębiorstwa”, a ponadto muszą stworzyć profesjonalną prezentację, przejrzystą dokumentację i współpracować z mediami.

Roboty biorące udział w tegorocznych zawodach MATE 2016 muszą wykazać się wyjątkową wszechstronnością, ponieważ ROV będzie musiał wykonać nie tylko symulowane misje podwodne, takie jak odzyskiwanie sprzętu z dna Zatoki Meksykańskiej czy analizowanie próbek koralowców, ale także misję kosmiczną, jak chociażby badanie oceanu pod powierzchnią Europy, księżyca Jowisza.

Niedawno Sekcja Robotyczna SKA otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych!”, na projekt Tryton na zawody MATE 2016.  

Prototyp „Trytona” ma już za sobą pierwsze pozytywne wyniki testów silników, sterowania oraz szczelności. W najbliższym czasie planowane są prace nad sprzętem do wykonania poszczególnych zadań oraz nad udoskonaleniem napędu. 

Warto dodać, że to nie jest pierwszy podwodny robot zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. W sierpniu 2014 roku w Konstancy nad Morzem Czarnym w Rumunii odbyły się zawody Black Sea ROV, w czasie których robot podwodny MIGOT zdobył I miejsce. Koordynatorem zwycięskiej drużyny ERIS Project był Błażej Żyliński, który aktualnie jest pracownikiem Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Politechnika Warszawska przygotowuje jeszcze jednego robota na zawody MATE ROV. Jest on konstruowany przez grupę studentów skupionych w SKN Robotyki Podwodnej i będzie nazywał się AHTI. 

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!