Ośmioosobowy zespół Sekcji Robotyczna Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej (SKA Robotics) we współpracy ze studentami z Wydziału Zastosowań Informatyki i Matematyki SGGW przygotowują ROV (ang. Remotely Oparated Vehicle – zdalnie kierowany pojazd podwodny) na turniej w USA w czerwcu br. Robot „Tryton” zostanie przetestowany podczas wykonania szeregu misji w specjalnym basenie. Test obejmie też przygotowanie i sprawność pilota, który kierując się obrazem z kamer zainstalowanych na robocie, będzie musiał precyzyjnie operować chwytakiem.
Zasady konkursu wymagają m.in. tego, aby startujące w nich zespoły działały jak profesjonalne firmy, które odpowiadają na realne zapotrzebowanie zgłoszone przez NASA i OSS (Oceaneering Space Systems). W związku z tym uczestnicy konkursu wybierają spośród siebie prezesa i osoby odpowiedzialne za poszczególne elementy działania „przedsiębiorstwa”, a ponadto muszą stworzyć profesjonalną prezentację, przejrzystą dokumentację i współpracować z mediami.
Roboty biorące udział w tegorocznych zawodach MATE 2016 muszą wykazać się wyjątkową wszechstronnością, ponieważ ROV będzie musiał wykonać nie tylko symulowane misje podwodne, takie jak odzyskiwanie sprzętu z dna Zatoki Meksykańskiej czy analizowanie próbek koralowców, ale także misję kosmiczną, jak chociażby badanie oceanu pod powierzchnią Europy, księżyca Jowisza.
Niedawno Sekcja Robotyczna SKA otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych!”, na projekt Tryton na zawody MATE 2016.
Prototyp „Trytona” ma już za sobą pierwsze pozytywne wyniki testów silników, sterowania oraz szczelności. W najbliższym czasie planowane są prace nad sprzętem do wykonania poszczególnych zadań oraz nad udoskonaleniem napędu.
Warto dodać, że to nie jest pierwszy podwodny robot zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. W sierpniu 2014 roku w Konstancy nad Morzem Czarnym w Rumunii odbyły się zawody Black Sea ROV, w czasie których robot podwodny MIGOT zdobył I miejsce. Koordynatorem zwycięskiej drużyny ERIS Project był Błażej Żyliński, który aktualnie jest pracownikiem Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Politechnika Warszawska przygotowuje jeszcze jednego robota na zawody MATE ROV. Jest on konstruowany przez grupę studentów skupionych w SKN Robotyki Podwodnej i będzie nazywał się AHTI.
(PG)