Reklama

Strona główna

Prowokacja FBI udaremniła wyciek danych amerykańskich satelitów

Ilustracja: boeing.com
Ilustracja: boeing.com

Jak podaje International Business Times dokonano aresztowania pod zarzutem spiskowania w celu popełnienia przestępstwa szpiegostwa gospodarczego na rzecz Rosji, jednego z inżynierów Boeing Satellite Systems Gregory Allena Justice  pracującego dla amerykańskiej armii. Proceder ujrzał światło dzienne na skutek działań operacyjnych FBI , które zorganizowało prowokację.

Jak ujawniło śledztwo Federalnego Biura Śledczego (FBI) jeden z inżynierów Boeinga wykonujący pracę w ramach kontraktu na rzecz amerykańskiej armii, podczas której zajmował się budową i testowaniem wojskowych systemów satelitarnych przekazał pliki zawierające poufne dane zakonspirowanemu agentowi który udawał przedstawiciela Rosji.

Materiały miały dotyczyć  takich systemów jak Wideband Global Satellite (WGS), Global Positioning System (GPS) i Milstar Communication Satellite. Wśród przekazanych informacji znajdowały się m.in. ważne materiały dotyczące działania przekaźników naziemnych, którymi posługują się żołnierze podczas działań operacyjnych.

Co prawda przekazane informacje nie miały statusu "ściśle tajne", jednak ich przekazywanie państwu trzeciemu jest zagrożone w USA karą 15 lat pozbawienia wolności z tytułu szpiegostwa gospodarczego oraz 20 lat pozbawienia wolności z tytułu naruszenia ustawy o kontroli wywozu broni.

Jak się usprawiedliwiał podejrzany chciał on uzyskać środki finansowe na leczenie chorej żony. Śledztwo ujawniło jednak, że ponad 21 tys. USD, w tym drogie prezenty takie jak smartfon Apple iPhone przekazał on kobiecie, która mieszkała w Kalifornii z swoim chłopakiem i dzieckiem, a przesyłała Georgowi Justice jako swoje zdjęcia fotografie modelki z Europy Wschodniej.

Co warte odnotowania kwoty za jakie podejrzany sprzedawał informacje (kopie schematów budowy systemów) oscylowały w przedziale między 500, a 1000 USD, które otrzymywał od zakamuflowanego agenta FBI podczas pięciu spotkań.

Aresztowanie nastąpiło w dniu 7 lipca 2016 r., według materiałów sądowych oskarżony miał dostęp praktycznie do wszystkich istotnych informacji związanych z działaniem satelitów systemu WGS US Air Force ponieważ dane m.in. plany i procedury testowe, znajdowały się na serwerach komputerowych. 

Powyższa sprawa świadczy o łatwości z jaką agencji państw obcych mogą wejść w posiadanie informacji poufnych, wrażliwych w sytuacji działań kryzysowych i wojennych, w których komunikacja satelitarna i przekazywanie tą drogą danych jest kluczowe dla skutecznego działania.

Piotr Boroń

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!