Reklama

KOSMONAUTYKA

Przełożony start indyjskiego demonstratora bezzałogowego wahadłowca

Ilustracja: ISRO
Ilustracja: ISRO

Indian Space Research Organisation (ISRO) donosi, że planowany test demonstratora technologii bezzałogowego wahadłowca przełożono na przyszły rok. Projekt wypadł z listy indyjskich priorytetów, którą obecnie obejmuje obserwatorium Astrosat i system nawigacyjny GAGAN. 

Indian Space Research Organisation (ISRO) donosi, że zaplanowany początkowo na wrzesień tego roku test demonstratora technologii bezzałogowego wahadłowca został przełożony na przyszły rok. Przyczyną są zmienione priorytety indyjskiego programu kosmicznego, które obecnie koncentrują się na obserwatorium astronomicznym Astrosat i systemie nawigacyjnym GAGAN.

Ponieważ próbny pojazd ma być pięciokrotnie mniejszy od docelowego, być może nie będzie konieczności angażowania rakiety nośnej Polar SLV. Według części źródeł do wyniesienia wahadłowca ma wystarczyć rakieta jednoczłonowa. Przeskalowany prototyp ma mieć masę 1,5 tony i osiągnąć maksymalny pułap 70 km.

Po locie szybującym, podczas którego zostanie sprawdzone m.in. odporność pokrycia powierzchni wahadłowca na wysoką temperaturę, powstającą podczas wejścia w atmosferę, pojazd wyląduje w Zatoce Bengalskiej - w Indiach nie ma jeszcze lądowiska o pasie długości 5 km, jakie wymagane jest dla tej próby. Rozbudowa lotniska na wyspie Sriharikota, gdzie znajduje się indyjski kosmodrom, jest dopiero planowana dla potrzeb przyszłych misji indyjskiego wahadłowca. Jego wprowadzenie do służby ma ograniczyć wysokie koszty wynoszenia ładunków w kosmos. 

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!