Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Airbus zakończył przegląd wymagań systemowych dla niskoorbitalnej konstelacji Telesat

Ilustracja: Telesat
Ilustracja: Telesat

Spółka Airbus Defence and Space pomyślnie ukończyła przegląd wymogów systemowych dla niskoorbitalnej konstelacji satelitarnej Telesat i pracuje obecnie nad jej projektem szczegółowym. Opracowanie technologii o kluczowym znaczeniu zarówno dla naziemnych, jak i kosmicznych elementów systemu pozwoli spółce Airbus zaoferować rozwiązania, które nie tylko spełnią ambitne wymagania spółki Telesat, ale też umożliwią opłacalną i bezpieczną realizację długoterminowych celów biznesowych europejskiego koncernu aeronautycznego.

Airbus i Telesat współpracowały już w przeszłości w dziedzinie satelitów telekomunikacyjnych. Obecne przedsięwzięcie dowodzi, że spółka Telesat jest poważnie zainteresowana pogłębianiem tej współpracy. Mająca powstać na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO, ang. low-Earth orbit) konstelacja satelitów, nad którą pracują obie firmy, otworzy nowy rozdział w historii światowej telekomunikacji, oferując bezprecedensowe połączenie pojemności, prędkości, bezpieczeństwa i odporności na awarie. Ma ona odznaczać się niskim poziomem kosztów i latencji, porównywalnym ze współczesnymi sieciami naziemnymi, a być może nawet od nich lepszym.

Zaawansowane możliwości konstelacji satelitów LEO Telesat pozwolą jej skutecznie zaspokoić wiele palących potrzeb, z jakimi boryka się obecnie telekomunikacja, jak choćby wyzwania, takie jak coraz szybsza rozbudowa sieci 5G czy brak dostępu znacznej części populacji świata do internetu. Konstelacja Telesat ma również wyznaczyć nowe standardy wydajności prywatnej i publicznej łączności szerokopasmowej na lądzie, morzu i w powietrzu.

Airbus wnosi do przedsięwzięcia swoje bogate i wszechstronne doświadczenie w dziedzinie kompleksowych systemów łączności o architekturze bazującej na konstelacjach satelitów i segmentach naziemnych; potencjał w zakresie projektowania, produkcji i obsługi operacyjnej satelitów geostacjonarnych (GEO) i bezkonkurencyjną innowacyjność w obszarze technologii, projektowania i zautomatyzowanej produkcji układów satelitów LEO.

Źródło: Airbus

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!