PRZEMYSŁ KOSMICZNY
Akt założycielski Klastra Technologii Kosmicznych. Dwadzieścia podmiotów w składzie
W piątek 5 listopada br. - podczas Kongresu590 w podkarpackiej Jasionce - dwadzieścia polskich przedsiębiorstw oraz organizacji i instytucji naukowo-badawczych powołało do życia Klaster Technologii Kosmicznych (KTK). To pierwsze tego rodzaju zrzeszenie klastrowe w Polsce, które ma zapewnić płaszczyznę współpracy sektorowej - w obszarze tworzenia, rozwoju i wdrażania technologii kosmicznych rodem z Polski.
Zawarciu porozumienia towarzyszyła uroczystość, w której wzięli udział nie tylko główni przedstawiciele zaangażowanych podmiotów, ale również wysocy reprezentanci władz centralnych i lokalnych. Na spotkaniu 5 listopada w Jesionce byli obecni m.in. wiceminister Maciej Małecki - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a także wiceminister Wojciech Murdzek - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Władze lokalne reprezentował z kolei Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl.
W gronie założycielskim Klastra Technologii Kosmicznych znalazła się szeroka grupa podmiotów komercyjnych i publicznych – przedsiębiorstw, organizacji naukowo-badawczych, przedstawicieli środowiska akademickiego oraz instytucji otoczenia sektora kosmicznego. Jak zadeklarowano w okolicznościowym komunikacie, w ramach KTK zrzeszone zostały podmioty odpowiadające za ponad 85 proc. potencjału polskiego rynku kosmicznego.
Podpisanie umowy Klastra Technologii Kosmicznych jest kontynuacją działań rozpoczętych w styczniu br. przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, spółkę EXATEL – polskiego operatora telekomunikacyjnego, a także Politechnikę Rzeszowską oraz Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu. Zadaniem, jakie ma spełniać klaster jest rozwijanie zasobów oraz kompetencji związanych z techniką i technologiami kosmicznymi - aby skutecznie dostarczać na rynek składniki systemów satelitarnych, a w przyszłości być w stanie tworzyć w pełni funkcjonalne systemy kosmiczne.
Czytaj też: Wiceprezes Magryś, EXATEL: liczymy na efekt "śniegowej kuli" w sektorze kosmicznym [Space24 TV]
Podstawą silnej Polski jest suwerenność. Suwerenność w każdej domenie - czy energetycznej, czy wojskowej czy cybernetycznej czy wreszcie kosmicznej. Musi ona być oparta na budowie i rozwoju własnych kompetencji.
Dzięki KTK cały sektor może współdziałać, by jeszcze lepiej tworzyć polskie rozwiązania na potrzeby Polski, ale także na rynki zagraniczne – a dzięki temu budować ekspansję międzynarodową. Wiem, że dzisiejsze wydarzenie ma w tym kontekście doniosłą wartość, oto najważniejsi gracze polskiego sektora kosmicznego zaczynają działać wspólnie, tworząc mechanizm umożliwiający im połączenie ich potencjału.
Aktywności Klastra przyświecać ma dążenie m.in. do zrealizowania zarysowanego w Krajowym Planie Odbudowy założenia o zaprojektowaniu i wyniesieniu do 2026 r. polskiej konstelacji mikrosatelitów obserwacyjnych. Wskazywanym celem jest też budowanie wizerunku Polski jako kraju aktywnie działającego w obszarze kosmicznym, z uwzględnieniem realizacji zarówno interesów gospodarczych, jak i militarnych.
Klaster Technologii Kosmicznych stał się rzeczywistością. Na @Kongers590 20. przedstawicieli członków założycieli oficjalnie to potwierdziło. Współpraca biznesu, organizacji naukowo-badawczych, środowiska akademickiego oraz instytucji otoczenia zapowiada się wyśmienicie. #KTK pic.twitter.com/6ykL4zYC5L
— Klaster Technologii Kosmicznych (@space_poland) November 5, 2021
Czytaj też: Jacek Kubrak, Prezes PCI: Podkarpacie zagłębiem technologii lotniczo-kosmicznych [Space24 TV]
Podpisanie umowy Klastra jest zwieńczeniem kilkumiesięcznych przygotowań i wyboru najlepszej na ten moment formuły. Powołując Klaster chcieliśmy, by cała branża mogła współtworzyć ramy instytucjonalno-finansowe niezbędne do rozwoju inicjatyw kosmicznych. Firmy założyciele KTK wielokrotnie pokazywali, że są w stanie skutecznie realizować najbardziej skomplikowane projekty. Chcemy pójść dalej i w pełni komercjalizować dotychczasowe i przyszłe rezultaty prac. Wiemy też, że wspólnie posiadamy potencjał porównywalny do wielu firm zagranicznych - brakowało nam do tej pory tylko narzędzia konsolidacji.
W gronie członków KTK – sygnatariuszy umowy założycielskiej Klastra Technologii Kosmicznych znalazło się 20 różnych podmiotów. Są wśród nich: firmy - Astri Polska, Astronika, Creotech Instruments S.A., Energo-Tel, Exatel, ITTI, KP Labs, PCO, PIAP Space, Scanway, Spaceforest, Thorium Space; oraz organizacje i instytuty naukowo-badawcze - Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza, Podkarpackie Centrum Innowacji, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Sieć Badawcza Łukasiewicz (Centrum Łukasiewicz), a także Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego.
Czytaj też: Narodowe znaczenie, komercyjny dostęp. Prezes EXATEL o inwestycji w teleport satelitarny [Space24 TV]
To kolejna inicjatywa jednocząca branżę kosmiczną, a jednocześnie budująca jej siłę. Zaledwie [dzień wcześniej] odbyła się oficjalna inauguracja projektu konstelacji satelitarnej PIAST, przedsięwzięcia przełomowego dla Polski, nad którym pracują specjaliści z najważniejszych polskich instytucji i firm z sektora kosmicznego.
Jak się podkreśla, Klaster Technologii Kosmicznych jest organizacją otwartą na współpracę z kolejnymi instytucjami oraz firmami. Wszystkie zainteresowane podmioty zachęcane są do nawiązywania kontaktu poprzez adres: [email protected]
Branża kosmiczna opiera się na współpracy. Już za dwa lata, w 2023 roku planowane jest wyniesienie satelity EagleEye na orbitę okołoziemską, konstruowanego na potrzeby obronności kraju. Teraz, dzięki Klastrowi, będziemy mogli szerzej współpracować z innymi, czołowymi polskimi firmami, w tym z inicjatorem KTK, firmą Exatel. Jesteśmy przekonani, że ta współpraca przyniesie korzyści dla całego polskiego sektora kosmicznego, a co za tym idzie również dla naszego kraju.
Wiem co piszę
Wojsko czeka na efekty. Dobre rozpoznanie, zwiad jest nieocenione i... działania tych "klastrów" w sferze militarnej powinny być utajnione, by potencjalny przeciwnik nie znał ich możliwości i osiągnięć.
Agent Orange
Wszyscy wiedzą jakie są ich możliwości i osiągnięcia. A raczej to, ze ich nie ma.
Pp
Dlaczego nie ma tam SatRevolution, która ma już 7 satelitów i kolejne w drodze?
Agent Orange
Czy aby na pewno tylko 7? Ja slyszalem ze juz maja 70.
Sam
Pewnie dlatego, że żaden z tych satelitów składaków z zagranicznych komponentów nie zadziałał. Cały ten projekt od 6 lat mieli tylko kasę... a ostatnio prezes pozwalał sobie na bardzo nieładne zachowanie w mediach społecznościowych.
War
Moze jakby powolali klaster hydrauliczno sanitarny to cos by z tego bylo.....
Edda
A gdzie jest przedsrawiciel kosciola????? Taki wielki galaktyczny projekt poeinien miec wsparcie sil nadprxyrodzonych i piwinien zostac poswiecony. A ojviec dyrektor? Najeiekszy biznesmen w kraju? Jego geotermia moglaby zasiliac w enegie budynki gdzie bedzie zasiadal zarzad i 40 dyrekyorów.
teleskop Habla
Dużo prezesów będzie
zimny kubek
Propaganda jak w bolszewickich czasach. Jeszcze brakuje planów 5 letnich i przecinania wstęg pierwszego towarzysza ale ostatnio przysypia, więc nie jest zainteresowany. A gdzie transmisje na żywo z polskich kopalni na księżycu, albo marszu polskich patriotów na Marsie. Jak nisko upadliśmy przez te sześć lat
Wsa
Ten klaster jak juz przewali miliony z budzetu to na koniec steorzy krzyz z sluminium ktory xostanie wkopany na kdiezycu jako nasz wielki wklad. Jestesmy tak zacofanym krajem na obrzezach cywilizacji z wielkim EGO ze az wstyd. Propaganda i piersi wypiete do medali jak w krajach 3 swiata. Ten caly klaster na dzien dobry zjada pierwsza lepsza zachodnia firma na dzien dobry.
Codybancks
"Piniendzy niema i nie będzie !!!!! Nie stać nas na takie rozwiązania !!!! Po co robić metro , lotniska i stocznie i samochody jak są w Niemczech !!! " A pralka Frania , Syrenka, Warszawa, Romet i Junak Wam sie podobały i uwielbiacie to !!!! Żal du*ę ściska , bo normalni ludzie i Rząd robi z Polski Normalny Kraj w Europie i na Świecie !!!
Józek
Raczej rozkrada majątek firm państwowych i wyciąga kasę z naszych kieszeni. Dwa lata temu zrobiono badania na temat efektywności polskich firm. Efekt polskie prywatne firmy są o 30% mniej wydajne niż te zachodnie. Polskie firmy państwowe są o 50% mniej wydajne o tych polskich prywatnych, a od zachodnich możesz sobie dopowiedzieć. I przestaniesz pisać bzdury. Chcesz dobrze wydawać nasze podatki to rób konkursy razem z udziałem prywatnych firm. O tym przekonali się już Amerykanie. Uzależnienie od jednego dostawcy, w tym wypadku LM odbija im się od lat czkawką. Dlatego w obu programach samolotów VI generacji dla US NAVY i US AIR FORCE robią konkursy, dopuszczają na wybrane elementy też małe firmy, które mogą przyjść z nową technologią i dostaną finasowanie. A u nas? Dwa przykłady: przesyłki kurierskie Poczta Polska i 120 mln straty za 2020 i prywatna firma która zarabia miliardy, prywatny właściciel pierwsza piątka najbogatszych Polaków. Program Miecznik na siłę wpycha się PGZ-a, który nie ma technologii. Efekt, kadłuby będzie budować REMONTOWA,23 statki i okręty w ciągu ostatnich dwóch lat, a PGZ od czasów Ślązaka nic nie zbudował. Po co pośrednik? Żeby czyścić nasze kieszenie. Remontowa, może koordynować projekt beż pośredników, a CTM, Radwar, Tarnów, mogą być podwykonawcami w swoich dziedzinach. Najwięcej programów dla wojska w polskim przemyślę uruchomiono w latach 2010-2014. Podpisanie umów i finasowanie. Największą kasę na finansowanie tych projektów wydano w 2014 r. 880 mln pln. Takie programy jak ZSSW 30 - 2013r, Borsuk - 2014r. Reszta do zweryfikowania i sprawdzenia w necie. Nie warto ściemniać na forum, bo to są tematy łatwo weryfikowalne.
Gall Anonim
Kolejny Klaster, który pojawia się w ciągu ostatnich lat. Liczą się projekty poszczególnych firm dla ESA czy NCBiR i komercjalizacja ich efektów prac. Efekty dotychczasowych polskich klastrów w temacie kosmicznym są mizerne, jak widać na przykładzie Pomorskiego Klastra Kosmiczno-Morskiego czy Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej. Podmioty zalążkowe z Exatelem i Szkołą z Jarosławia, które podpisywały wstępną umowę klastra są klastra są bez dośiwadczenia w budowie kompletnych systemów kosmicznych. Nie widzę też programu, który ma być uzasadnieniem jego istnienia. Obawiam się, że skończy się na niczym. Kolejna pusta wydmuszka.
Gts
W sumie to wyglada jak dojenie publicznej kasy i nic wiecej.
Marklar
O Tesli też tak mówiono.
Edda
Klaster????? Wolne zarty. Moze klaser? Albo kolejna zbieranina firemek dovzepionych do zrodla publicznych pieniażkow. Nasz kraj to jednak potega w tworzeniu fikcyjnych tworów bez znaczenia, bez swuatowej kkasy produktow. Nasze firmy to potega w zawieraniu umow bez znaczenia. Wazne aby rzeka kasy z budzetu plyneeeellllla wartkim strumueniem. Za chwile i tak wszyscy o tym klastrze zapomna.
Agent Orange
Tesla nie była finansowana z publicznych pieniędzy pochodzących od podatników.
Viktor
PiS kosmos Halooooo
Grzegorz
To prawda że bez suwerenności energetycznej nie ma rozwoju czego przykładem jest szantaż Rosji i Gazpromu na dostawę gazu do Europy i drastyczne wzrosty cen gazu bo Europa jest uzależniona od Rosji. Czemu tego nie widzą w UE?
Katarzyna
To zupełnie oczywiste, iż ten problem widzą to na zachodzie. Jak znam życie to za parę lat będą na to lepiej przygotowani. Do tej pory mieli na tyle silną pozycję w relacjach z Rosją, iż nie bali się z ich strony szantażu. Skoro Rosja wyłożyła karty to i zachód w swoim czasie na to odpowie. Operacja Rosjan była rozłożona na wiele miesięcy, w tym zależało im na tym, aby wyczerpały się zapasy zgromadzone na zachodzie. Europa postawiła na energetykę odnawialną. Wraz z renesansem energii atomowej uzyskają pełną niezależność. My mamy o wiele poważniejsze problemy związane z energetyką, bez szans na ich rozwiązanie bez wsparcia finansowego ze strony UE. Wstrzymywanie dostaw ma ogromne znaczenie dla wydobycia. Jeżeli Rosja zdecydowała się na ten krok, to znaczy iż wydajność ich wydobycia mocno spadła. Zapasów też nie mogą gromadzić w nieskończoność, gdyż ktoś musi odbierać bieżące wydobycie. Za chwilę pojawi się inny problem dla Rosji. Spadek cen gazu, wynikający z konieczności pozbycia się zapasów przez dostawców. UE wie, iż ten moment musi nadejść i dlatego nie odpuszcza Rosji. Rosji powinno zależeć na podpisaniu długoterminowych umów przy obecnych wysokich cenach gazu, ale ich polityka nie ułatwia tego.
Tenis w porcie
Wybrano już miejsce na miasteczko kosmiczne i kosmodrom? Może blisko CPK?
Szczerze, Wy na serio?
Praktycznie nic nie robią w kosmosie (zero maks kilka projektów tylko narodów): Energo-Tel, Exatel, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza, Podkarpackie Centrum Innowacji, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Bardzo mało projektów, lub początkowa faza rozwoju firmy na rynku kosmicznym: Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, PCO, Scanway, Thorium Space Wiec jak się z tego cos wyciśnie to zostaje tylko KILKA firm/instytucji, trudno to inaczej oceniać niż FAKE klaster;) klaster powinien tworzyć rodzaj ekosystemu w którym podmioty się dopełniają kompetencyjnie i wspierają w realizacji wspólnych celów, ani się nie dopełniają kompetencyjnie ani nie maja celów w jednym obszarze kompetencji. Jeśli nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o to samo…
Tlumaczka
Dokladnie. Zostaje Astronika, Piap Space, Creotech, ITTI, Spaceforest, KP Labs, które coś tam robią. Astri to spółka Airbusa, więc nie wiem co robi w "narodowym" klastrze, ale też mają doświadczenie. Reszta totalnie na doczepkę...