Obserwacja Ziemi
Alternatywne sposoby na obserwacje powierzchni Ziemi
Uczestnicy organizowanego przez ESA Φ-week rozważali różne pomysły na to, jak w przyszłości będzie można obserwować Ziemię. Niektóre przypominają rozwiązania z filmów o superbohaterach, jak np. platformy obserwacyjne latające na wysokich pułapach – pośrednie ogniwa miedzy satelitami a samolotami.
„Nigdy nie mieliśmy tak wielu możliwości obserwacji Ziemi i musimy to wykorzystać” powiedziała Amanda Regan, dyrektor biura inwestycyjnego ɸ-lab w ESA.
„Mamy otwarty i bezpłatny dostęp do danych długoterminowych przez unijny program Copernicus, innowacje takie jak miniaturyzacja, rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych pozwalające uzyskać ogromne ilości danych, jest też podejście całego wspierającego ekosystemu i rakiety wielokrotnego użytku”.
„Ponieważ próbujemy zmierzyć różne rzeczy związane z Ziemią, to potrzebujemy też różnych czujników pracujących w zróżnicowany sposób”.
Pseudo-satelity wysokiego pułapu, znane również jako HAPS, to tylko jedna z technologii, które pozwolą wykonać kolejne kroki w obserwacjach Ziemi.
O ile tradycyjne balony meteorologiczne mogą być określone jako HAPS, to ta nowa technologia może unosić się w powietrzu na wysokich pułapach tak jak pojazd latający, a jednocześnie pracować tak jak satelity.
Do tego pojazdy będą mogły pozostać w jednej pozycji w atmosferze przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, dostarczając ciągłych obserwacji obszarów poniżej.
Uczestnicy dyskutowali również na temat korzyści ze stosowania małych satelitów.
„Małe satelity mają potencjał by mierzyć i obserwować całą planetę w czasie rzeczywistym”, powiedział Jaan Praks z fińskiego Uniwersytetu w Aalto.
„To również szybki i niedrogi sposób na rozwój nowych technologii. Szczególnie młodzi ludzie korzystają z tego zwrotnego podejścia”.
Oprócz tych rozwiązań ostatnio pojawiły się również pierwsze nagrania video z kosmosu: z satelity wysokiej rozdzielczości Vivid X2 spółki Earth-I, oferującej nagrania z kosmosu w czasie rzeczywistym.
Już w tej chwili jest tak wiele możliwości, znajdujemy się tuż przed nową erą. Nowe platformy i sposoby obserwacji naszej planety sprawiają, że jest to nie tylko coraz bardziej ekscytujące, ale i bardziej użyteczne, chociażby w radzeniu sobie z poważnymi kwestiami, takimi jak zmiany klimatyczne.
Czytaj też: Farnborough 2018: Airbus otwiera pierwszy zakład produkcji seryjnej pseudosatelitów Zephyr
Źródło: polskojęzyczna strona ESA