Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Astronika i Dolina Lotnicza z nagrodami PAIH

Fot. Astronika via Facebook
Fot. Astronika via Facebook

Dnia 15 paździetrnika w Warszawie odbyła się Gala Nagród Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Nagrody wręczono laureatom w obecności Prezesa Rady Ministrów, Mateusz Morawieckiego. Wśród uhonorowanych znalazły się podmioty reprezentujące przemysł kosmiczny i branżę lotniczą.

W kategorii "Ekspansja zagraniczna" Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) nagrodziła aż osiem pomiotów. Wśród nich znalazła się warszawska firma Astronika. Astronika dostarczyła mechanizm wbijający, będący kluczową częścią penetratora HP3, który ma wbić się na 5 m pod powierzchnię Marsa. Instrument poleciał na Czerwoną Planetę na pokładzie sondy NASA nazwanej InSight. Pojazd wystartował w maju 2018 r. Jego lądowanie zaplanowane jest na 26 listopada br.

Natomiast w kategorii "Instytucja otoczenia biznesu" nagrodę zdobyła podkarpacka Dolina Lotnicza. Klaster stanowi istotny węzeł na mapie polskich przedsiębiorstw działających w przemyśle lotniczym. Dolina zrzesza obecnie 164 podmioty, a kolejne są w trakcie procesu przyjmowania do klastra. Stowarzyszenie stawia sobie za cel m. in. promocję polskiego przemysłu lotniczego, wspieranie przedsiębiorstw z przemysłu lotniczego oraz wpływanie na politykę gospodarczą polskiego rządu w kwestiach związanych z przemysłem lotniczym.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!