Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Chiny ruszają na podbój Księżyca

fot. cn.cgwic.com
fot. cn.cgwic.com

Chiny rozpoczęły budowę dużej rakiety Long March-9, która w przyszłości ma wynieść w przestrzeń kosmiczną załogowy lądownik księżycowy.

Będzie to prawdopodobnie największa rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano w Chinach. Ma mieć średnicę od 8 do 10 m i masę startową około 3 tysięcy ton (z czego ładunek użyteczny ma stanowić aż 130 ton). Long March-9 wyniesie w przyszłości w Kosmos załogowy lądownik, który pozwoli sinonautom na wylądowanie na Księżycu.

Rakieta „Długi Marsz-9” będzie gotowa w 2028 r. W międzyczasie, około 2020 r. Chiny planują umieścić na orbicie chińską stację kosmiczną, gdzie ma oficjalnie powstać laboratorium i infrastruktura naukowa.

Ambicje chińskie są jednak o wiele większe, ponieważ już w 2050 r. Chińczycy zamierzają zbudować na Księżycu bazę wojskową, o czym poinformował w 2013 r. rzecznik sił zbrojnych Chin. Ma być ona wykorzystywana między innymi jako poligon dla nowych systemów uzbrojenia.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!