Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Creotech w gronie najdynamiczniej rozwijających się firm w Europie

Fot. creotech.pl
Fot. creotech.pl

Brytyjski dziennik „Financial Times” jak co roku opublikował prestiżową listę tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie (FT1000). W zestawieniu dominują firmy z Niemiec, Francji Włoch i Wielkiej Brytanii, ale znalazło się w nim także 22 polskich spółek – o dwie więcej niż w poprzednim zestawieniu. Wśród nich, działająca w sektorze kosmicznym, polska firma Creotech Instruments S.A z Piaseczna.

Autorzy raportu porównywali tempo wzrostu przychodów firm z 32 europejskich krajów w okresie od 2014 do 2017 roku. Do liczącego 1000 pozycji zestawienia zakwalifikowały się spółki z 28 państw. Listę zdominowały firmy z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch, ale znalazły się na niej także 22 firmy z Polski. Warto odnotować, że w ubiegłym roku trafiło tam 20 firm z naszego kraju. Oznacza to wzrost r/r o 10 proc.

Największą grupę firm, które znalazły się w aktualnym zestawieniu stanowią spółki technologiczne (14,9 proc). Co ciekawe, spośród 22 polskich spółek, które znalazły się w rankingu firmy technologiczne stanowią niemal 60%. Zdaniem Jacka Kosieca, Prezesa Creotech Instruments S.A. (562. miejsce w rankingu, 14. wśród polskich firm), świadczy to o wielkim potencjale innowacji w naszym kraju.

Biznes na zachodzie Europy jest wciąż daleko przed nami, dysponuje niezbędnym kapitałem i znacznie dojrzalszą kulturą korporacyjną. Jednak to, jak dynamicznie rośnie liczba polskich firm w zestawieniu FT1000 i jak duży jest w nich udział spółek technologicznych świadczy o tym, że naprawdę mamy szansę dogonić Zachód. Świat zmienia się bardzo szybko i jednym z najważniejszych czynników wpływających na wektory tych zmian jest dokonująca się na naszych oczach technologiczna rewolucja. Polacy i polscy przedsiębiorcy nadspodziewanie dobrze odnajdują się w tym zmieniającym się świecie. Jeśli nie zabraknie nam determinacji, mamy szansę nie tylko uniknąć tzw. pułapki średniego wzrostu, ale także przełamać nasze historyczne, wielowiekowe zapóźnienie technologiczne względem Zachodu. Potrzebne jest jednak bardziej konsekwentne i długofalowe wsparcie państwa dla innowacyjnych przedsiębiorstw, a przede wszystkim tworzenie rynku dla takich produktów w kraju, np. poprzez zamówienia publiczne.

Jacek Kosiec, prezes Creotech Instruments S.A.

W analizowanym okresie od 2014 do 2017 roku przychód firmy Creotech Instruments S.A. wzrósł o 309% i osiągnął wartość 2,7 mln euro.

Pełny ranking FT1000 dostępny jest pod tym adresem.

Źródło: Creotech Instruments

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!