Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Creotech wśród najszybciej rozwijających się firm w Europie

FOT. CREOTECH INSTRUMENTS S.A.
FOT. CREOTECH INSTRUMENTS S.A.

Brytyjski dziennik „Financial Times” jak co roku opublikował prestiżową listę tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie (FT1000). W zestawieniu dominują firmy z Niemiec, Francji Włoch i Wielkiej Brytanii, ale znalazło się w nim także 20 polskich spółek. Wśród nich, działająca w obszarze wysokich technologii, Creotech Instruments S.A z Piaseczna.

Autorzy raportu porównywali tempo wzrostu przychodów firm z 31 europejskich krajów w okresie od 2013 do 2016 roku, ale do liczącego 1000 pozycji zestawienia zakwalifikowały się spółki z 22 państw. Listę zdominowały firmy z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch, które zajęły łącznie 842 miejsca (odpowiednio 259, 194, 156, 129 i 104), ale na liście znalazło się także 20 firm z Polski. To wynik lepszy niż osiągnięty przez Szwedów (17) i wszystkie państwa naszego regionu razem wzięte, ale większa liczba spółek pochodzi z Holandii (41) i Austrii (37). Warto odnotować, że w ubiegłym roku na liście znalazło się tylko 6 firm z naszego kraju. Oznacza to wzrost r/r o ponad 200%.

Największą grupę firm, które znalazły się w aktualnym zestawieniu stanowią spółki technologiczne (15,5% proc.). Co ciekawe, z pośród 20 polskich spółek, które znalazły się w rankingu firmy technologiczne stanowią aż 60%. Zdaniem Jacka Kosieca, Dyrektora Programu Kosmicznego w firmie Creotech Instruments S.A. (242. Miejsce w rankingu, 8. Wśród polskich firm), świadczy to o wielkim potencjale innowacji w naszym kraju.

Biznes na zachodzie Europy jest wciąż daleko przed nami, dysponuje niezbędnym kapitałem i znacznie dojrzalszą kulturą korporacyjną. Jednak to, jak dynamicznie rośnie liczba polskich firm w zestawieniu FT1000 i jak duży jest w nich udział spółek technologicznych świadczy o tym, że naprawdę mamy szansę dogonić Zachód. Świat zmienia się bardzo dynamicznie i jednym z najważniejszych czynników wpływających na wektory tych zmian jest dokonująca się na naszych oczach technologiczna rewolucja. Polacy i polscy przedsiębiorcy nadspodziewanie dobrze odnajdują się w tak szybko zmieniającym się świecie. Jeśli tylko nie zabraknie nam determinacji mamy szansę nie tylko uniknąć tzw. pułapki średniego dochodu, ale także przełamać nasze historyczne, wielowiekowe zapóźnienie technologiczne względem Zachodu.

Jacek Kosiec, Dyrektor Programu Kosmicznego w Creotech Instruments S.A.

W analizowanym okresie od 2013 do 2016 roku przychód firmy Creotech Instruments S.A. wzrósł o 574% i osiągnął wartość niemal 2 mln euro. Firma końcem 2017 pozyskała największy kontrakt w historii polskiego sektora kosmicznego o wartości około 15 milionów euro. Kilka dni temu, 2 kwietnia, rakieta Falcon 9 wyniosła na ziemską orbitę przyrząd naukowy, w budowę którego zaangażowana była firma z Piaseczna.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!