PRZEMYSŁ KOSMICZNY
ESA wspiera rozwój firm w segmencie komunikacji satelitarnej [WIDEO]
Setki firm kosmicznych w Europie i Kanadzie — począwszy od małych i średnich przedsiębiorstw, a skończywszy na konsorcjach międzynarodowych — wzmocniły swoją działalność dzięki współpracy z ESA.
Realizowany w ESA program ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems, Zaawansowane badania nad systemami telekomunikacyjnymi) zapewnia dofinansowanie, multidyscyplinarną wiedzę ekspercką, wiedzę biznesową i możliwości dla szerokiego grona przedsiębiorstw produkujących zarówno skomplikowane komponenty, jak i kompletne systemy satelitarne.
Jednym z projektów, który wygenerował efekt domina wzrostu społeczno-gospodarczego jest Indigo, partnerstwo publiczno-prywatne z Intelsat, międzynarodowym dostawcą usług telekomunikacji satelitarnej. Partnerstwo daje firmom technologicznym możliwość współpracy z czołowym globalnym operatorem.
W skład konsorcjum wchodzi Newtec, belgijska firma, która rozpoczęła działania od produkcji sprzętu naziemnego, a obecnie jest liderem w branży projektowania, rozwoju i produkcji rozwiązań dla telekomunikacji satelitarnej. Częściowo dzięki partnerstwu Indigo, produkty i rozwiązania segmentu naziemnego Newtec mogą być stosowane w różnych zastosowaniach.
Na przykład, w ramach trójstronnego partnerstwa nawiązano współpracę z kolumbijską firmą telekomunikacyjną Anditel w celu zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu w obszarach pozamiejskich w Ameryce Południowej.
W 2018 r. w ramach projektu pilotażowego zainstalowano około 70 terminali, a firma Anditel obecnie podpisała wieloletni kontrakt na kolejne instalacje w Kolumbii.
Projekt zapewni tysiącom ludzi mieszkającym na terenach wiejskich Kolumbii dostęp do ważnych usług internetowych, przykładowo informacji o zdrowiu, edukacji i rządzie, a także umożliwi dostęp do globalnego rynku.
Branża określana jako New Space, czyli firmy poszukujące szybszego i tańszego dostępu do technologii kosmicznych i przestrzeni kosmicznej - może również rozwijać się dzięki współpracy z ESA.
Ostatnim takim przykładem jest Hiber, mała holenderska firma założona w 2016 r., która może niskokosztowo podłączyć do sieci zestawy czujników w celu uzyskania informacji, przykładowo, na temat miejscowych temperatur, opadów lub lokalizacji.
Hiber wykorzystuje modemy zasilane bateriami o dziesięcioletnim okresie działania do przekazywania danych do konstelacji CubeSatów, z których każdy ma zaledwie 10 cm średnicy. Technologia ta może być używana do wykorzystania danych z prawie wszystkiego, w tym z samochodów ciężarowych, kabli energetycznych, rurociągów, transport niebezpiecznych substancji chemicznych czy z trawlerów rybackich na oceanie.
„Nawiązanie partnerstwa z Europejską Agencją Kosmiczną umożliwiło nam przyciągnięcie dużej ilości prywatnego kapitału i stanie się pierwszym komercyjnym holenderskim operatorem satelitarnym. Wkrótce będziemy realizować szereg różnorodnych zadań, od śledzenia lokalizacji bydła po projekty przeciwdziałania zmianom klimatycznym i skuteczniejszą uprawę roślin ", mówi Laurens Groenendijk, współzałożyciel firmy Hiber z siedzibą w Amsterdamie.
Hiber wystrzeliła już pierwsze dwa satelity swojej konstelacji; pozostałe 46 ma zostać wyniesionych w ciągu najbliższych pięciu lat. Firma szacuje, że rynek czasowej łączności zdalnych obiektów może w najbliższych latach wzrosnąć o 3,5 mld EUR.
Zakres i elastyczność programu ARTES sprawiają że jest on w dużej mierze tak udany. Tylko w 2018 r. działania w ramach programu na rzecz konkurencyjności obejmowały pracę nad ponad 350 kontraktami przemysłowymi, z czego podpisano ponad 125 nowych umów, oraz zrealizowano 100 projektów z europejskimi i kanadyjskimi firmami.
Przestrzeń kosmiczna stała się integralną częścią naszego codziennego życia. Od smartfonów po monitoring rolnictwa, społeczno-ekonomiczne korzyści z działalności kosmicznej są tak zróżnicowane, że nie zawsze są oczywiste dla społeczeństwa. ESA koncentruje się na tym, co sektor kosmiczny robi dla gospodarki, w szczególności podkreślając prężnie rozwijające się zastosowania i możliwości biznesowe.
Źródło: polskojęzyczna strona ESA