Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Europejskie Obserwatorium Południowe udzieliło zamówienia na wsporniki dla zwierciadła głównego teleskopu ELT

Fot. ESO
Fot. ESO

ESO podpisało kontrakt z VDL ETG Projects B.V. (Holandia) na wyprodukowanie, zmontowanie, przetestowanie i dostarczenie Segment Support Mechanics dla zwierciadła głównego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT). Wsporniki segmentów działają razem jak szkielet dla zwierciadła głównego, trzymając każdy z 798 segmentów w odpowiednim miejscu. Czujniki i siłowniki monitorują i kontrolują z bardzo dużą dokładnością kształt każdego z segmentów, a także jego pozycję.

Kontrakt podpisali Harrie Schonewille, Dyrektor Zarządzający VDL ETG Projects, Willem van der Leegte, Prezes VDL oraz Xavier Barcons, Dyrektor Generalny ESO. Nastąpiło to podczas ceremonii w siedzibie ESO w Garching w Niemczech w dniu 19 kwietnia 2018 r.

Po ukończeniu, zwierciadło główne ELT, oznaczane jako M1, będzie mierzyć 39 metrów średnicy i składać się z 798 sześciokątnych segmentów. Heksagonalny kształt oznacza, że taka sama struktura podpierająca może zostać użyta do wszystkich segmentów. Każdy segment będzie przymocowany do struktury przez odpowiednie wsporniki. Będzie zawierać trzy mechanizmy łączenia balansujące wywierane siły i utrzymujące segment przy pomocy 27 siłowników osiowych i jednego siłownika bocznego. Kształt każdego z segmentów również może być optymalizowany za pomocą wypustkowych siłowników uprzęży. Każdy segment mierzący około 1,4 metra i ważący 250 kilogramów, będzie zamontowany na trzypozycyjnych siłownikach.

Pierwsze światło ELT jest planowane na rok 2024. Wtedy teleskop zacznie zmagać się z największymi astronomicznymi wyzwaniami naszych czasów. Gigantyczne teleskopy powinny pozwolić na eksplorację zupełnie nieznanych tajemnic Wszechświata. ELT będzie "największym okiem świata na niebo".

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!