Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Kolejni laureaci konkursu ARP i ZSPK o staże w branży kosmicznej

Ilustracja: Agencja Rozwoju Przemysłu [arp.pl]
Ilustracja: Agencja Rozwoju Przemysłu [arp.pl]

Zakończyła się V edycja konkursu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego” organizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. W środę 2 września 2020 roku ogłoszono listę dziewięciu laureatów, którzy rozpoczną sześciomiesięczne staże w firmach działających w polskim sektorze kosmicznym.

Przy organizacji tegorocznej edycji konkursu stażowego, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego postawiły sobie do wypełnienia trzy cele: włączenie się w kształcenie kadry sektora, rozwój karier młodych naukowców oraz wsparcie transferu wiedzy pomiędzy uczelniami a biznesem. "Rozwój kadr sektora kosmicznego jest drogą do nowych pomysłów, spełnienia marzeń i kluczem do sukcesu w eksploracji przestrzeni kosmicznej" – skomentował okoliczności ogłoszenia wyników Krzysztof Mazur, wiceminister w resorcie rozwoju.

Jak zapewniono w oficjalnym komunikacie, program wpisuje się w przyjętą przez Sejm RP w 2017 roku Polską Strategię Kosmiczną. "Staże będą miały charakter stricte merytoryczny i będą służyć przede wszystkim zdobyciu doświadczenia oraz wykorzystaniu wiedzy i umiejętności Laureatów Konkursu w praktyce" - wskazano. "Wysokie wymagania kompetencyjne i jakościowe, jakie niosą za sobą technologie kosmiczne sprawiają, że sektor kosmiczny jest także dystrybutorem najnowocześniejszych rozwiązań organizacyjnych" - powiedział w konkluzji do konkursu Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP. "Firmy sektora kosmicznego, swoją przewagę konkurencyjną budują na unikalnym know-how. Jak każdy segment gospodarki „high tech”, sektor kosmiczny potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry" – dodał.

Do V edycji konkursu „Rozwój kadr sektora kosmicznego” zgłosiło się stu jeden kandydatów. Spośród nich firmy polskiego sektora kosmicznego wybrały dziewięciu stażystów. Jak podkreśla ARP, 80 proc. laureatów poprzednich edycji konkursu znalazło stałe zatrudnienie w firmach, w których wcześniej odbywało staż.

W tegorocznym konkursie przydział staży wygląda następująco (poczynając od przyjmujących firm):

 1. Bit by Bit - Jan Witold Makarewicz
 2. Creotech Instruments - Mateusz Wojciech Olszak
 3. ITTI - Krzysztof Langner
 4. KOMES - Radosław Marek Kasztelan
 5. PIAP Space – Kamil Cichorek
 6. QWED - Karol Cezary Piechal
 7. Scanway - Hubert Jerzy Hodowaniec
 8. Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa - Damian Marek Grabowski
 9. Syderal Polska - Cezary Jakub Ossowski

Program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego” jest przedstawiany jako pierwszy tego typu program w Polsce (i jeden z trzech w Europie). Jest realizowany we współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK). Adresatami programu są absolwenci studiów kierunków technicznych, humanistycznych, ekonomicznych oraz młodzi naukowcy, którzy w okresie 6 miesięcy zdobywają doświadczenie w firmach sektora kosmicznego. ARP pokrywa do 50 proc. kosztów wynagrodzenia stażystów.

Źródło: ARP

Reklama

Komentarze

  Reklama

  Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!