Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Kolejny polski satelita w kosmosie

fot. hewelianum.pl
fot. hewelianum.pl

Na orbicie okołoziemskiej znalazł się polski satelita „Heweliusz”. Został wyniesiony przez rakietę Long March 4B z chińskiego centrum kosmicznego na wysokość ponad 600 km.

„Heweliusz” miał wystartować już w grudniu 2013, miesiąc po starcie pierwszego polskiego satelity naukowego „Lem”. Jednak awarie rakiety nośnej spowodowały, iż start pojazdu kosmicznego „Heweliusz” był kilkakrotnie przekładany. W rezultacie satelita został wystrzelony 19 sierpnia 2014 roku o godzinie 5:15 czasu polskiego.

Jego zasadniczym zadaniem, podobnie jak pięciu innych obiektów należących do konstelacji Brite, jest obserwowanie i wykonywanie zdjęć gwiazd. Umieszczone na wysokości 800 km, przez kilka lat będą prowadziły precyzyjne pomiary jasności 286 najjaśniejszych gwiazd. Ma to posłużyć naukowcom w badaniach nad procesami zachodzącymi wewnątrz tych wyjątkowych obiektów. Satelity Brite jako pierwsze tak małe urządzenia mają swoje zadanie naukowe.

Zaprojektowany w Centrum Badań Kosmicznych „Heweliusz” należy do grona nanosatelitów, czyli obiektów o bardzo małych rozmiarach. Satelita ma kształt kostki o boku długości 20 cm i waży niecałe 7 kg. W jego konstrukcji zastosowano zaawansowane rozwiązania technologiczne zaprojektowane przez polskich naukowców.

"Heweliusz" różni się od pozostałych satelitów konstelacji BRITE kilkoma istotnymi szczegółami. Zastosowano w nim zaprojektowany w Centrum Badań Kosmicznych teleskop oraz eksperymentalne urządzenia, które konstruktorzy CBK zaprojektowali z myślą o przyszłych misjach kosmicznych. Należy do nich m.in. osłona przeciwpromienna, która ochrania światłoczułą matrycę teleskopu przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym. Zaprojektowano ją przy współpracy z naukowcami z Politechniki Gliwickiej, Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku oraz Instytutu Fizyki Jądrowej z Krakowa. Eksperymentalnym rozwiązaniem jest też mały wysięgnik antenowy i mechanizm służący do zabezpieczania i zwalniania podsystemów satelitarnych.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama