Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Lockheed Martin: Rozmawialiśmy z Polską o potrzebach obronnych i analizie danych

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

”Współpraca w programach kosmicznych będzie wyglądać tak jak współpraca z koncernem w innych programach” - mówi w rozmowie z Defence24.pl przeprowadzonej podczas targów Farnborough 2018 Nick Smith, Business Development Lead z Lockheed Martin UK Space. Przedstawiciel firmy potwierdził jednocześnie, że prowadzone były rozmowy z Polską na temat potrzeb obronnych naszego kraju. 

Zawsze przystępujemy do pracy tam gdzie tylko możemy z klientami, którzy mają specyficzne potrzeby w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Nie inaczej jest w obszarze kosmicznym choć oczywiście wiąże się on z pewnymi szczególnymi wyzwaniami. […] Z Polską już rozmawialiśmy o takiej współpracy zarówno z punktu widzenia potrzeb obronnych, jak i w kwestii analizy danych

Nick Smith, Business Development Lead z Lockheed Martin UK Space

Rozmowa dotyczyła także konkretnych systemów, które w swojej ofercie ma amerykański koncern, w tym kosmicznych technologii wczesnego ostrzegania czy satelitów ISR. Jak podkreślił przedstawiciel Lockheed Martin to obszary, w których firma pracowała już na rynkach międzynarodowych i które potencjalnie mogą zainteresować także polski rząd. 

Jak wytłumaczył przedstawiciel Lockheed Martin tego typu rozmowy z innymi krajami są jednak zwykle prowadzone przez agencje Departamentu Obrony w ramach negocjacji międzyrządowych.

Jako przykład rozległej współpracy w dziedzinie technologii kosmicznych Nick Wood wskazał umowy zawarte z Arabią Saudyjską. - Współpracujemy przy budowie bardzo szerokiego zakresu zdolności, w tym obrony przeciwrakietowej i systemów kosmicznych. Część z tych zdolności Arabia Saudyjska pozyska poprzez bezpośredni zakup komercyjny, a część przez program Foreign Military Sales, Saudyjczycy pozyskają także licencje do niektórych systemów - powiedział przedstawiciel koncernu. 

Przedstawiciel Lockheed Martin wskazał również, że koncern współpracuje także bardzo ściśle poprzez Europejską Agencję Kosmiczną z krajami europejskimi w dziedzinie programów eksploracji kosmosu, a także prowadzi programy obronne na Starym Kontynencie.

Pytany o zagadnienia związane z transferem systemów kosmicznych i satelitarnych będących często wyposażeniem o charakterze strategicznym Nick Smith wskazał:

Są oczywiście ograniczenia dotyczące systemów kosmicznych i dotyczą one nawet Wielkiej Brytanii. Pomimo tego pozostają jednak możliwości współpracy. Zwróciłbym przy tym uwagę, że w przypadku ochrony technologii satelitarnych sprawa jest prostsza ponieważ to co trafi na orbitę już tam pozostanie.

Nick Smith, Business Development Lead z Lockheed Martin UK Space

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!