Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Nowe satelity dla misji Sentinel-6

Wizualizacja satelity Jason-CS/Sentinel-6A, Airbus Defence and Space
Wizualizacja satelity Jason-CS/Sentinel-6A, Airbus Defence and Space

Europejska Agencja Kosmiczna i Airbus Defence and Space podpisały umowę dotyczącą nowej misji obserwacyjnej Copernicus Earth. W jej ramach firma Airbus Defence and Space ma opracować i wyprodukować satelity Jason-CS/Sentinel-6A. Ich zadanie będzie polegać na prowadzeniu szczegółowych pomiarów topografii powierzchni oceanów.

Wartość kontraktu, podpisanego podczas 36. Międzynarodowego Sympozjum Teledetekcji Środowiska w Berlinie, wynosi 177 mln euro. Satelity  Jason-CS/Sentinel-6A będą dokonywały w dziesięciodniowych cyklach pomiarów powierzchni oceanów z dokładnością do kilku centymetrów. Pozwoli to na opracowanie dokładnych map wysokości powierzchni morza, jej wahań, kierunków i szybkości prądów morskich i zasobów ciepła zgromadzonych w oceanie. Pomiary tego rodzaju mają kluczowe znaczenie dla modelowania oceanów, ruchów mas wodnych i przewidywania pogody oraz wczesnego wykrywania sztormów.

Misja Sentinel-6 to część programu obserwowania Ziemi pod nazwą Copernicus, sieci monitorowania środowiska, dostarczającej informacji na temat powierzchni lądów, oceanów oraz stanu atmosfery. Sentinel-6 kontynuuje zadania realizowane w ramach programu z 1992 r., którego celem był - także - satelitarny pomiar powierzchni oceanów.

Satelity Jason-CS/Sentinel-6, których opracowaniem ma zająć się Airbus Defence and Space, mają rozpocząć swe misje w roku 2020 i 2026, każdy z nich ma prowadzić pomiary przez pięć i pół roku. Ich konstrukcja oparta będzie na konstrukcji CryoSat.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!