Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Nowy prezes ArianeGroup. Alaina Charmeau zastąpi André-Hubert Roussel

Ilustracja: ArianeGroup
Ilustracja: ArianeGroup

Zarząd ArianeGroup ogłosił 26 listopada, że z dniem 1 stycznia 2019 r. funkcję CEO koncernu przejmie André-Hubert Roussel. Zastąpi on Alaina Charmeau, obecnego prezesa, który po kilkumiesięcznym okresie przejściowym przejdzie na emeryturę. André-Hubert Roussel, od lipca br. zasiada w zarządzie ArianeGroup i jest aktualnie dyrektorem operacyjnym w Airbus Defence and Space.

Zarząd koncernu ArianeGroup poparł propozycję Airbusa oraz Safranu i 22 listopada br. zgodził się na mianowanie 1 stycznia 2019 r. Andre-Huberta Roussela na CEO (Chief Executive Officer) konsorcjum. Andre-Hubert Roussel jest obecnie szefem działu operacyjnego w Airbus Defence and Space, a od lipca 2018 r. jest również członkiem zarządu grupy Ariane.

Roussel przejmie całkowicie obowiązki prezesa dopiero po 31 marca. Do tego czasu trwać będzie okres przejściowy, w trakcie którego Alain Charmeau będzie pełnił funkcję specjalnego doradcy nowego CEO ArianeGroup. Po tym okresie przejdzie on na emeryturę.

Władze konsorcjum wyraziły w imieniu ArianeGroup i europejskiego przemysłu lotów kosmicznych wdzięczność Alainowi Charmeau za całą jego pracę: "Alain Charmeau był niestrudzonym zwolennikiem fuzji firmy Airbus oraz Safran. Nadzorował tworzenie ArianeGroup, jednocześnie wprowadzając dogłębne zmiany w zarządzaniu w europejskim sektorze rakiet nośnych. Miał znaczący wkład w stworzenie nowego konkurencyjnego przedsiębiorstwa zajmującego się rozwojem i produkcją rakiety nośnej Ariane 6, a także koordynował połączenie z Arianespace. "

Tak przejęcie stanowiska prezesa ArianeGroup komentuje sam Andre-Hubert Roussel: "Zastąpienie Alaina to zaszczyt i ogromna odpowiedzialność: pracownicy i kierownictwo ArianeGroup wykonali już ogromną pracę, aby Ariane 6 stała się rzeczywistością, przy jednoczesnym utrzymaniu sukcesu Ariane 5 i rozwijaniu innych produktów i usług. Razem podejmiemy się wyzwań, które stoją przed nami, zaczynając od pierwszego lotu Ariane 6 w 2020 roku i wprowadzeniu rakiety na rynek”

André-Hubert Roussel od 2016 roku pełnił funkcję dyrektora operacyjnego i członka komitetu wykonawczego w Airbus Defence and Space. Wcześniej był odpowiedzialny za kwestie inżynieryjne również w Airbus D&S. W 2014 r. Roussel zarządzał także programem Launcher Airbusa i odegrał decydującą rolę w rozpoczęciu prac nad Ariane 6, jak również w stworzeniu konsorcjum ArianeGroup. Karierę zawodową rozpoczął w 1990 roku, uzyskując dyplom inżyniera na École Polytechnique i École Nationale Supérieure des Télécommunications. Roussel jest żonaty i ma czworo dzieci.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!