Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Oferta ICEYE na MSPO 2018. Potencjał dla armii i przemysłowej kooperacji

Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Firma ICEYE pokazała podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego pełnowymiarowy model satelity ICEYE-X1. Produkt budził duże zainteresowanie, w tym również wśród potencjalnych klientów z zagranicy. Władze spółki starały się zainteresować swoją ofertą nie tylko podmioty cywilne, ale również czynniki wojskowe.

Nad stoiskiem ICEYE zawisła makieta wyniesionego w styczniu br. mikrosatelity obserwacji ziemi w skali 1:1. Na modelu ukazano rozłożone anteny radaru SAR. Widoczne były także elementy wchodzące w skład wewnętrznej architektury satelity – m.in.  układy odpowiadające za sterowanie radarem i przetwarzanie otrzymywanych sygnałów, które dla pierwszego, jak i kolejnych satelitów są programowane przez zespół FPGA pracujący w warszawskim biurze firmy.

Obecność czołowych reprezentantów polskiego sektora kosmicznego dawała okazję do rozmów na temat potencjalnej współpracy. Dobrze, że ten sektor się w Polsce rozwija, że te firmy chcą ze sobą współpracować. Mieliśmy kilka naprawdę ciekawych rozmów i widzimy potencjał do współpracy ICEYE z polskim sektorem kosmicznym.

Robert Wagemann, członek zarządu i dyrektor finansowy w ICEYE

Pojawiło się również kilku reprezentantów firm z krajów zagranicznych. Stoisko ICEYE odwiedzili przedstawiciele firm prywatnych i instytucji państwowych m.in. z Arabii Saudyjskiej, Rumunii i Szwecji. Wydaje się jednocześnie, że oferta ICEYE cieszyła się w Kielcach większym zainteresowaniem ze strony zagranicznych niż krajowych kręgów wojskowych. „Najnowocześniejsze systemy obronne bazują na informacji. Trzeba wiedzieć, zarówno gdzie skierować potencjalne działania wojskowe, jak i mieć pełną wiedzę na temat tego, co się dzieje w otoczeniu granic” – komentuje dyrektor finansowy ICEYE.

„Świadomość potencjalnych zastosowań technologii SAR jest wyższa poza granicami Polski. Dobrze byłoby, żeby udało się tę świadomość zbudować również w Polsce, szczególnie wśród decydentów” – dodaje Wagemann.

W jednej z hal targów kieleckich stoisko ICEYE sąsiadowało ze stoiskiem spółki Creotech Instruments. Polsko-fiński satelita obserwacyjny SAR, będący owocem współpracy obydwu przedsiębiorstw, będzie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną jeszcze w tym roku.

Targi kieleckie mają bardzo poważny, międzynarodowy charakter – to widać. Są tu obecni przedstawiciele sił zbrojnych z wielu państw z całego świata. To daje nam szansę zaprezentowania naszych możliwości szerokiemu gronu odbiorców. Dla nas jest to kluczowa sprawa, dlatego będziemy się pojawiać na MSPO prawdopodobnie co rok.

Witold Witkowicz, członek zarządu, dyrektor zarządzający w ICEYE

Artykuł powstał przy współpracy z ICEYE.

Źródło:MSPO / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama