Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Partnerstwo dla rozwoju robotyki kosmicznej z nagrodą Stars of Europe

Fot. PIAP [piap.pl]
Fot. PIAP [piap.pl]

Projekt I3DS, realizowany przez międzynarodowe konsorcjum z aktualnym udziałem Sieci Badawczej Łukasiewicz-Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów oraz spółki Hertz Systems, został doceniony wyróżnieniem Stars of Europe podczas gali zorganizowanej 11 grudnia 2019 roku w Paryżu. Nagrodę przedstawicielom zespołu wręczyła Frédérique Vidal, francuska minister Szkolnictwa Wyższego, Badań Naukowych i Innowacji. Zestaw sensorów rozwijanych w projekcie I3DS służył będzie przyszłym misjom serwisowym i eksploracyjnym.

Zakończony już projekt był realizowany dzięki międzynarodowemu partnerstwu przypisanemu do Strategicznego Klastra Badawczego „PERASPERA” (finansowanego w ramach programu Komisji Europejskiej H2020), którego Polska jest członkiem od lutego 2019 roku. Projekt koncertował się w szczególności na rozwoju technologii czujników do przyszłych misji serwisowych, polegających na przechwytywaniu, naprawie i tankowaniu satelitów na orbicie okołoziemskiej.

Innym obszarem zastosowań mogą być przyszłe autonomiczne misje na powierzchni Marsa czy Księżyca. W skład zestawu sensorów wchodzą między innymi kamery światła widzialnego, instrument LIDAR (Light Detection and Ranging – system laserowego skanowania otoczenia), kamera na podczerwień oraz zestaw pomocy nawigacyjnych. Koordynatorem projektu jest firma Thales Alenia Space. 

Wyniki realizacji przedsięwzięcia postanowiono docenić wspólnym wyróżnieniem, które 11 grudnia 2019 roku przekazała wykonawcom w Paryżu francuska minister Szkolnictwa Wyższego, Badań Naukowych i Innowacji, Frédérique Vidal. Projekt I3DS uhonorowano wyróżnieniem Stars of Europe.

Biorący udział w projekcie zespół polskich naukowców z Sieci Badawczej Łukasiewicz-PIAP odpowiadał za opracowanie sensorów sił i momentów, potrzebnych podczas operacji dokowania satelitów. Kadra inżynierska i techniczna z PIAP odpowiadała również za integrację mechaniczną i elektryczną zespołu czujników od partnerów konsorcjum oraz wsparcie testów na platformie robotycznej. Wyniki projektu opracowane przez Instytut PIAP zostały przekazane do komercjalizacji spółce-córce Instytutu, PIAP Space. Działająca w ramach konsorcjum inna polska spółka, Hertz Systems z Zielonej Góry, dostarczyła z kolei prototyp radaru do systemu dokowania satelitów.

Swojego zadowolenia z przyznania projektowi I3DS nagrody nie kryli przedstawiciele PIAP. „Cieszy nas, że zaledwie kilka miesięcy po zakończeniu projektu I3DS otrzymał on ważną nagrodę” – podkreślił dyrektor ŁUKASIEWICZ-PIAP, prof. Piotr Szynkarczyk. „Nasza spółka-córka PIAP Space odpowiada za przystosowanie oraz certyfikację prototypów z projektu I3DS opracowanych w Instytucie PIAP do wymagań misji komercyjnych” – wskazał.

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz-Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!