Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

PIAP Space rozpoczyna pełnowymiarową działalność operacyjną

Ilustracja: PIAP Space
Ilustracja: PIAP Space

W dniu 20 marca 2018 r., podczas XXIV Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon odbyła się inauguracja działalności operacyjnej PIAP Space. Spółka została powołana z myślą o działaniu w dynamicznie rozwijającej się branży kosmicznej w Polsce. PIAP Space specjalizuje się w dwóch obszarach – robotyce oraz MGSE. Spółka należy do wiodącego europejskiego producenta robotów mobilnych Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.

Założenie PIAP Space to kolejny krok w rozwoju krajowego sektora kosmicznego. Instytut PIAP jest wiodącym dostawcą robotów mobilnych dla celów bezpieczeństwa i obronności oraz wykonawcą zautomatyzowanych i zrobotyzowanych instalacji przemysłowych w Polsce. PIAP prowadzi sprzedaż zagraniczną na ponad dwadzieścia rynków na czterech kontynentach. Decyzja o utworzeniu spółki dedykowanej sektorowi kosmicznemu związana jest z przystąpieniem Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA oraz zainteresowaniem rynkowym ofertą PIAP w zakresie robotyki dla sektora kosmicznego.

undefined
Prof. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

PIAP Space została formalnie utworzona w lutym 2017 r.  W ciągu pierwszego roku działalności zdobyła zamówienia o wartości kilku milionów złotych. Spółka realizuje obecnie zlecenia zarówno w obszarze robotyki jak i sprzętu mechanicznego naziemnego wsparcia lotniczego MGSE (Mechanical Ground Support Equipment), polegające m.in. na opracowaniu zawansowanej wersji chwytaka do deorbitacji i serwisowania satelitów, czy zaprojektowaniu i wytworzeniu MGSE dla satelity Biomass.

Utworzenie spółki zostało dobrze przyjęte przez naszych zagranicznych partnerów – pozwoli się skoncentrować na dostarczeniu wysokiej wartości dodanej dla klientów z Thales Alenia Space, Airbusa i OHB. W 2018 r. przechodzimy do pełnoskalowej działalności operacyjnej, rok 2017 minął nam na sprawach organizacyjnych, typowych dla każdej nowo zakładanej spółki.

Mateusz Wolski, prezes zarządu PIAP Space

PIAP Space ma aktywnie uczestniczyć w transferze technologii opracowanych w krajowych ośrodkach naukowych do przemysłu. Spółka szuka rozwiązań polskich naukowców, które mogą zostać wykorzystane do opracowania nowych produktów na rynek inżynierii kosmicznej. Ze względu na przyjęty model biznesowy – integratora podsystemów – równie ważna jest współpraca z siecią poddostawców i podwykonawców, której zlecane są wybrane prace na poziomie dostarczenia komponentów i opracowania części.

Postawiliśmy spółce ambitne cele. W ciągu kilku lat ma rozpocząć sprzedaż na rynkach komercyjnych poza ESA oraz Krajowym Programem Kosmicznym. Środki publiczne są dla nas tylko narzędziem, a nie celem samym w sobie. Chcemy powtórzyć sukces PIAP z obszaru robotyki mobilnej, gdzie inwestycje publiczne pozwoliły na rozwój produktów eksportowych.

profesor Piotr Szynkarczyk, Dyrektor Instytutu PIAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!