Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Polska elektronika jako odpowiedź na kwantowe wyzwania. Rusza projekt rozwojowy

Wnętrze zalążkowego komputera kwantowego. Fot. ESA/IBM Research [esa.int]
Wnętrze zalążkowego komputera kwantowego. Fot. ESA/IBM Research [esa.int]

Spółka Creotech Instruments S.A. z podwarszawskiego Piaseczna, polski producent systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki, powiadomiła o rozpoczęciu realizacji nowego projektu badawczo-rozwojowego - „Elektronika w odpowiedzi na wyzwania Technologii Kwantowych”. Jest to projekt o łącznej wartości 7,2 mln PLN, z których ponad 5 mln stanowi dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wynikiem przedsięwzięcia mają być nowoczesne rozwiązania na potrzeby szybkiej integracji systemów kontrolnych dla komputerów kwantowych.

Rozpoczęty projekt ma pozwolić na rozszerzenie działalności Creotech Instruments S.A. w obszarze komputerów kwantowych. Efektem mają być pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych na świecie modułowe urządzenia elektroniczne w segmencie technologii kwantowych, oparte na specyfikacjach „uzgodnionych przez wiodące w tym temacie grupy badawcze z USA i EU”. Firma deklaruje, że będą to urządzenia dostosowane do określonych procesów występujących w pracy komputerów kwantowych bazujących na pułapkach jonowych lub kubitach nadprzewodzących. „Rozwiązania te znajdą także zastosowanie w zegarach atomowych, wzorcach czasu i częstotliwości, wysokoczułych systemach czujnikowych, grawimetrach oraz w badaniu właściwości chemicznych cząstek i biomolekuł” – podano w okolicznościowym komunikacie.

Realizacja projektu "Elektronika w odpowiedzi na wyzwania Technologii Kwantowych" przewidziana jest na 3 lata.

W naszym projekcie wykorzystamy prototypy rozwiązań kontrolno-pomiarowych, które choć są znane i dostępne, to pozostają jeszcze niedopracowane. Planujemy je samodzielnie rozwijać, tworząc zestaw innowacyjnych produktów, który doprowadzimy do etapu gotowości technologicznej TRL7. Stworzymy rozwiązania pozwalające na szybką integrację pełnych systemów kontrolnych dla komputerów kwantowych, dostosowanych do potrzeb konkretnej architektury kubitów. Będą z nich mogły korzystać instytuty naukowe do automatyzacji i obsługi eksperymentów z dziedziny fizyki kwantowej oraz jej zastosowań w chemii i biologii, jak również komercyjnie, do budowy i sterowania urządzeniami wykorzystującymi zjawiska kwantowe, przy produkcji niezwykle precyzyjnych wzorców czasu i częstotliwości oraz wysokoczułych systemów czujnikowych.

W dłuższym okresie czasu nasze rozwiązania będą mogły służyć podniesieniu efektywności komputerów kwantowych. Ma to duże znaczenie dla przyszłych perspektyw zastosowania komputerów kwantowych w takich obszarach jak: optymalizacja produkcji chipów półprzewodnikowych, przepływy produkcji i harmonogramy robotyki dla złożonych produktów, np. samochodów i samolotów, produkcja nowych leków oraz materiałów biochemicznych.

dr Anna Kamińska, Kierownik Projektu B+R w Creotech Instruments S.A

Komercyjny rynek komputerów kwantowych jest obecnie dynamicznie napędzany pracami rozwojowymi nad zwiększeniem możliwości obliczeniowych. W ostatnich dwóch latach swoimi osiągnięciami w rozwijaniu pierwszych maszyn kwantowych chwaliły się firmy IBM oraz Google.

Szacuje się, że w 2019 r. wartość rynku komputerów kwantowych wynosiła 507,1 mln USD, a do 2030 r. ma ona wzrosnąć do poziomu 65 mld USD (wg danych ResearchAndMarkets, kwiecień 2020). „Ten dynamiczny rozwój rynku wspierany jest niewątpliwie przez narodowe oraz międzynarodowe programy” – podkreśla dr Grzegorz Kasprowicz, współzałożyciel i szef R&D w Creotech Instruments S.A. Zwraca tutaj uwagę szczególnie na istniejący w Stanach Zjednoczonych National Quantum Initiative Program, który otrzymuje dofinansowanie z federalnego budżetu w wysokości 1,2 mld USD. "Jego głównym celem jest wsparcie rozwoju technologii przetwarzania komputerowego i aplikacji bazujących na zjawiskach kwantowych" - wskazuje dr Kasprowicz. "Równolegle w UE od 2018 roku działa Quantum Flagship, z budżetem 1 mld EUR - został ukierunkowany na przygotowanie Unii Europejskiej do współzawodnictwa na rynku światowym związanym z drugą rewolucją kwantową, m.in. komputerami kwantowymi” – dodaje przedstawiciel polskiej firmy.

Creotech Instruments od ponad trzech lat uczestniczy także w projekcie ARTIQ/Sinara dotyczącym stworzenia ekosystemu elektronicznych modułów kontrolno-pomiarowych stosowanych do sterowania technologiami kwantowymi, w szczególności komputerami. Projekt powstał z inicjatywy wiodących międzynarodowych grup badawczych, w szczególności z: University of Oxford, NIST, PTB, University of Maryland, Army Research Lab, University of Hannover, University of Oregon oraz z Politechniki Warszawskiej. Obecnie, produkowane przez spółkę dostępne moduły mają pozwalać na kontrolę wszystkich aspektów pracy z kubitami bazującymi na pułapkach jonowych lub zimnych atomach.

Dzięki koncepcji modularnej i dbałości o kompatybilność wszystkich produktów możliwe będzie znacznie szybsze budowanie pełnych systemów dedykowanych aplikacjom kwantowym. […] Istotną zaletą budowanego systemu jest to, iż zapewni on pełne pokrycie potrzeb komputera kwantowego na pułapkach jonowych, jeśli chodzi o system sterowania.

dr Grzegorz Kasprowicz, współzałożyciel i szef R&D w Creotech Instruments S.A.

Creotech produkuje i dostarcza na światowy rynek coraz szerszy zakres rozwiązań w obszarze technologii kosmicznych oraz specjalistycznej elektroniki i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Urządzenia spółki brały udział w 26 projektach sektora kosmicznego, w tym w 10 misjach kosmicznych - z czego 4 zostało zrealizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Ponadto w kwietniu br. spółka zakończyła pierwszą publiczną emisję akcji, z której pozyskała 11 285 000 zł. Środki te zostały przeznaczone na kontynuowanie prac związanych z opracowaniem satelity obserwacyjnego Ziemi EagleEye i podniesienie na najwyższy poziom rozwoju technologii platformy mikrosatelitarnej HyperSat. Spółka planuje stworzyć własną ofertę modułowych platform satelitarnych, a także zakupić trzecią linię produkcyjną do montażu elektroniki, co ma pozwolić na zwiększenie skali działalności. Firma planuje przy tym debiut na rynku NewConnect warszawskiej giełdy, który może odbyć się jeszcze w III kwartale br.

Źródło: Creotech Instruments S.A.


image
Reklama

 

Reklama
Reklama

Komentarze