Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Polskie projekty kosmiczne promowane na wiedeńskiej konferencji

Źródło zdjęcia: ilot.edu.pl
Źródło zdjęcia: ilot.edu.pl

W dniach 11-22 lutego 2019 roku prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, przewodniczył polskiej delegacji na posiedzeniu Podkomitetu Naukowo-Technicznego (Scientific and Technical Subcommittee) Komitetu Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (COPUOS) ONZ w Wiedniu. W swojej prezentacji profesor Wolański poinformował uczestników posiedzenia z 73 krajów członkowskich ONZ oraz wielu organizacji działających w zakresie problematyki kosmicznej, o polskiej aktywności kosmicznej, w tym o pracach prowadzonych w Instytucie Lotnictwa w zakresie ekologicznych napędów rakietowych i satelitarnych (green propellants).

Profesor Piotr Wolański, który podczas wystąpienia w ONZ wystąpił oficjalnie w roli przewodniczącego KBKiS PAN, jest również związany ściśle z Instytutem Lotnictwa jako członek jego Rady Naukowej oraz opiekun Zakładu Technologii Kosmicznych. To właśnie tutaj od kilku lat realizowane są liczne projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej w zakresie rozwoju silników do deorbitacji satelitów, ekologicznych materiałów pędnych oraz silników rakietowych.

Agenda posiedzenia obejmowała wiele prezentacji technicznych, w tym prezentację przedstawiciela polskiej firmy Astronika, Łukasza Wiśniewskiego, na temat polskiego wkładu w misję InSight (NASA). Misja ma za zadanie zbadać powierzchnię Marsa – w tym celu zbudowany został specjalny penetrator HP3 umożliwiający wwiercenie się w marsjański grunt. Urządzenie zostało w całości zaprojektowane i wykonane w Polsce, a w jego rozwój zaangażowano zespoły inżynierskie z kilku kluczowych instytucji badawczych w kraju. Wkład Instytutu Lotnictwa w ten projekt polegał na wykonaniu badań materiałowych na skaningowym mikroskopie elektronowym oraz wykonaniu rentgenowskiej tomografii podzespołów, co zostało również podkreślone w prezentacji.

Posiedzenie S&TS w siedzibie ONZ w Wiedniu odbywa się co roku w celu omówienia naukowych i technicznych aspektów działań w przestrzeni kosmicznej. Dyskusja obejmuje m.in. takie tematy jak wykorzystanie technologii kosmicznej do rozwoju społeczno-gospodarczego czy długoterminowa działalność w kosmosie.

Źródło: Instytut Lotnictwa

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!