Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Pomysł z sektora kosmicznego wśród laureatów śląskiego Start-up Challenge

Fot. ESA [esa.int]
Fot. ESA [esa.int]

Organizatorzy 5. edycji międzynarodowego konkursu Start-up Challenge, towarzyszącego zaplanowanym na wrzesień European Tech and Start-up Days w Katowicach, wyłonili spośród blisko 250 zgłoszeń „osiemnastkę” najciekawszych pomysłów na biznes. Znalazły się wśród nich też takie, które uwzględniono w kategorii „New Industry” - powiązanej z przemysłem kosmicznym. Najważniejszym kryterium doboru określono „innowacyjność”.

Do tegorocznego konkursu, obok zalążkowych spółek z Polski, zgłosiły się także innowacyjne firmy z wielu innych państw: Czech, Estonii, Francji, Islandii, Luksemburga, Wielkiej Brytanii, Węgier, a nawet Stanów Zjednoczonych. Udział w European Start-up Challange mogły deklarować startupy działające na rynku nie dłużej niż pięć lat, posiadające innowacyjny produkt, technologię, model biznesowy lub "zoptymalizowany istniejący proces" w jednej z sześciu kategorii: "New Industry", "Environment", "Tradition & Modernity", "Health & Biotechnology", "Business Processes" oraz "Client & Lifestyle". Organizatorem European Tech and Start-up Days jest Grupa PTWP.

Wśród pomysłów zakwalifikowanych do finałowej "osiemnastki" znalazły się m.in. startupy działające w sektorze kosmicznym oraz na rynku gamingowym, dostawcy rozwiązań dla medycyny oraz budownictwa, firmy wyspecjalizowane w problematyce cyberbezpieczeństwa czy pomysłodawcy ekologicznych sposobów wytwarzania. Jak poinformowali w poniedziałek 17 sierpnia organizatorzy, wśród najciekawszych rozwiązań ujęto startupy: Biotts, Genegoggle, CUSTOMY, Progresja Space, Panamint, Ai Factory, DAC, NataLab, Hugo Green Solutions, GGPredict, Gamehag, Heavy Kinematic Machines, Silencions, KPMP, EasyFootings, MC2 Innovations, Holo4Labs oraz ICsec.

Pomysły o specyfice związanej z technologiami kosmicznymi zasiliły kategorię nazwaną  "New Industry" (Przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny). Wśród nich znalazła się m.in. inicjatywa Progresja Space, która trafiła do wybranej "osiemnastki". Zespół rozwija własne produkty na rynku lekkich satelitów, tzw. smallsatów - ze szczególnym uwzględnieniem napędów. "Umożliwią funkcjonowanie konstelacji małych satelitów, które będą dostarczać takie usługi jak 5G, Internet satelitarny czy obserwację Ziemi" - wskazano w komunikacie. "Jednocześnie napędy zadbają o usuwanie śmieci kosmicznych" - podano dalej. Progresja Space jest jednym z trzech pomysłów ze swojej kategorii wyłonionym do ścisłej czołówki - pozostałe dwa to Ai Factory (sztuczna inteligencja w sprzedaży) oraz Panamint (wyświetlacze segmentowe).

W związku z dynamicznym rozwojem (miniaturyzacją, komercjalizacją) małych satelitów nie wszystkie moduły nadążyły za ich rozwojem. Rynek małych satelitów jest rynkiem bardzo młodym. Innowacją start-upu są dedykowane, kompletne systemy napędowe, zamknięte w jednym module, które przyłączane są do szyny satelity CubeSat.

Opis działalności Progresja Space

Wybrane firmy zaprezentują się na scenach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz przed uczestnikami European Tech and Start-up Days (także przed widzami oglądającymi te wydarzenia online).

Finaliści tegorocznej edycji konkursu mają szansę na grant finansowy - fundatorem nagród inSilesia o łącznej puli wynoszącej 50 tys. zł jest marszałek woj. śląskiego. Wsparcie dla najlepszych startupów zadeklarowały również Śląski Fundusz Rozwoju oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która oferuje doradztwo inwestycyjne, prawne, podatkowe i finansowe, a także pomoc w uzyskaniu publicznego wsparcia na inwestycje. Laureaci Start-up Challenge 2020 zyskują również mentoring oferowany w ramach programu Incredibles, wspierającego młode firmy z sektora nowych technologii.

Dni startupów towarzyszą rozpoczynającemu się 2 września w stolicy Górnego Śląska 12. Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu. Pomysłodawcy obu wydarzeń chcą, by Katowice były miejscem spotkania młodych firm technologicznych z inwestorami i przedstawicielami korporacyjnego biznesu, zainteresowanego innowacjami i technologicznymi nowościami.

Pierwotnie katowicki kongres miał się odbyć między 18 a 20 maja, zaś dni startupów - 19 i 20 maja. W związku z pandemią koronawirusa, w ub. tygodniu organizatorzy poinformowali o przesunięciu obu wydarzeń na początek września - będą one miały charakter hybrydowy, tj. odbędą się zarówno w katowickim Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, jak i w Internecie, poprzez transmisje wszystkich debat i prezentacji online.

W tym roku po raz pierwszy w nazwie dorocznego spotkania startupów w Katowicach pojawiło się słowo "Tech", podkreślające znaczenie technologii jako płaszczyzny kooperacji firm, niezależnie od skali ich działania czy rynkowego doświadczenia.

Towarzyszący wydarzeniu konkurs European Start-up Challange daje młodym firmom możliwość zaprezentowania swojego pomysłu przed gośćmi Europejskiego Kongresu Gospodarczego, a tym samym może być okazją do pozyskania partnera biznesowego spośród przedsiębiorców, gotowych inwestować w innowacyjne projekty.

Opracowanie: PAP/S24

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!