PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Prezes POLSA: szanse dla polskich firm, priorytet dla Narodowego Segmentu Naziemnego [Space24 TV]

Ilustracja: Polska Agencja Kosmiczna [polsa.gov.pl]
Ilustracja: Polska Agencja Kosmiczna [polsa.gov.pl]

Zorganizowane 29 września spotkanie warsztatowe z przedstawicielami Europejskiej Agencji Kosmicznej (w warszawskim Cambridge Innovation Center) było dla Polskiej Agencji Kosmicznej zwieńczeniem miesiąca obfitującego w wydarzenia branżowe z jej udziałem. Przy tej okazji redakcja Space24.pl zapytała prezesa POLSA, Michała Szaniawskiego o wnioski i konkluzje z ostatnich wizyt, poczynając od konferencji i zawodów ERC 2020 w Kielcach, przez Forum Ekonomiczne w Karpaczu, aż po bieżące spotkanie z przedsiębiorcami zainteresowanymi realizacją projektów w europejskim programie Space Safety. Nie zabrakło też komentarza odnośnie bieżących wyzwań i działań przy realizacji podstawowych celów narodowej polityki kosmicznej.

W tym konkretnym programie - Space Safety, szukamy biznesowych szans dla polskich przedsiębiorstw, dla polskich podmiotów [...] w polskim sektorze nie tylko firmy są zaangażowane, również mamy bardzo dużo sukcesów jednostek naukowych [...] Tutaj głównym celem naszego zaangażowania jest umożliwienie polskim przedsiębiorcom rozwinięcie produktów, które w przyszłości będą "sprzedawalne", czyli będą miały komercyjne zastosowanie.

Michał Szaniawski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Na Forum Ekonomicznym przede wszystkim mówiliśmy o tym, jak MŚP, [...] a właśnie takie głównie tworzą w Polsce sektor kosmiczny, [...] mogą wchodzić w łańcuchy dostaw dużego, światowego przemysłu - mówiliśmy również o tym, jak inwestować w technologie, jak inwestować w kosmos.

Michał Szaniawski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

European Rover Challenge to przedsięwzięcie i edukacyjne, i promocyjne, i powiedziałbym nawet "rekrutacyjne", gdyż dużo firm jest zaangażowanych, widząc tam swoich potencjalnych, przyszłych pracowników [...] Polska Agencja Kosmiczna jest tam też zaangażowana [...] jesteśmy dumni, że możemy wspierać takie wydarzenia.

Michał Szaniawski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Oczywiście kluczowym wyzwaniem jest skończenie i uruchomienie Krajowego Programu Kosmicznego - prace trwają, jesteśmy na ukończeniu. [...] Niezwykle istotnym wyzwaniem, które też przed nami stoi, jest utworzenie Narodowego Segmentu Naziemnego - tak naprawdę ono urasta do priorytetowego wyzwania, gdyż niezwykle istotnym celem stawianym nam przez Ministra jest wykorzystanie danych satelitarnych przez administrację publiczną.

Michał Szaniawski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Komentarze