Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Prezes POLSA: szanse dla polskich firm, priorytet dla Narodowego Segmentu Naziemnego [Space24 TV]

Ilustracja: Polska Agencja Kosmiczna [polsa.gov.pl]
Ilustracja: Polska Agencja Kosmiczna [polsa.gov.pl]

Zorganizowane 29 września spotkanie warsztatowe z przedstawicielami Europejskiej Agencji Kosmicznej (w warszawskim Cambridge Innovation Center) było dla Polskiej Agencji Kosmicznej zwieńczeniem miesiąca obfitującego w wydarzenia branżowe z jej udziałem. Przy tej okazji redakcja Space24.pl zapytała prezesa POLSA, Michała Szaniawskiego o wnioski i konkluzje z ostatnich wizyt, poczynając od konferencji i zawodów ERC 2020 w Kielcach, przez Forum Ekonomiczne w Karpaczu, aż po bieżące spotkanie z przedsiębiorcami zainteresowanymi realizacją projektów w europejskim programie Space Safety. Nie zabrakło też komentarza odnośnie bieżących wyzwań i działań przy realizacji podstawowych celów narodowej polityki kosmicznej.

W tym konkretnym programie - Space Safety, szukamy biznesowych szans dla polskich przedsiębiorstw, dla polskich podmiotów [...] w polskim sektorze nie tylko firmy są zaangażowane, również mamy bardzo dużo sukcesów jednostek naukowych [...] Tutaj głównym celem naszego zaangażowania jest umożliwienie polskim przedsiębiorcom rozwinięcie produktów, które w przyszłości będą "sprzedawalne", czyli będą miały komercyjne zastosowanie.

Michał Szaniawski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Na Forum Ekonomicznym przede wszystkim mówiliśmy o tym, jak MŚP, [...] a właśnie takie głównie tworzą w Polsce sektor kosmiczny, [...] mogą wchodzić w łańcuchy dostaw dużego, światowego przemysłu - mówiliśmy również o tym, jak inwestować w technologie, jak inwestować w kosmos.

Michał Szaniawski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

European Rover Challenge to przedsięwzięcie i edukacyjne, i promocyjne, i powiedziałbym nawet "rekrutacyjne", gdyż dużo firm jest zaangażowanych, widząc tam swoich potencjalnych, przyszłych pracowników [...] Polska Agencja Kosmiczna jest tam też zaangażowana [...] jesteśmy dumni, że możemy wspierać takie wydarzenia.

Michał Szaniawski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Oczywiście kluczowym wyzwaniem jest skończenie i uruchomienie Krajowego Programu Kosmicznego - prace trwają, jesteśmy na ukończeniu. [...] Niezwykle istotnym wyzwaniem, które też przed nami stoi, jest utworzenie Narodowego Segmentu Naziemnego - tak naprawdę ono urasta do priorytetowego wyzwania, gdyż niezwykle istotnym celem stawianym nam przez Ministra jest wykorzystanie danych satelitarnych przez administrację publiczną.

Michał Szaniawski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!