Rynek globalny
IAC 2024: Telespazio zbuduje infrastrukturę krytyczną do misji na Księżyc
Myśląc o stałej bazie oraz załogowych misjach na Księżyc niezbędne są nie tylko rakiety, lądowniki lub moduły mieszkalne. Kwestią kluczową pozostaje nawigacja oraz komunikacja. Segment ten zapewni europejskie konsorcjum pod przewodnictwem włoskiego Telespazio.
Umowa na wdrożenie pierwszej fazy programu Moonlight została podpisana między Europejską Agencją Kosmiczną a Telespazio - spółką joint venture pomiędzy Leonardo (67%) i Thales (33%). Wydarzenie odbyło się 15 października br., podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) w Mediolanie. Wartość kontraktu to 123 mln EUR.
Włoska spółka będzie nie tylko odpowiedzialna za system nawigacji oraz komunikacji na Księżycu, ale również stanie na czele konsorcjum innych firm, tj. Hispasat, Viasat, Thales Alenia Space Italia, SSTL, Qascom, MDA, KSat, Telespazio UK, Telespazio Iberica, SDA Bocconi, PLIMI, CRAS i SI.
Program Moonlight
O projekcie mogliśmy usłyszeć już kilka lat temu ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), natomiast wówczas szczegóły nie zostały jasno sprecyzowane. Wiele wyjaśniło się podczas tegorocznego IAC.
„Program Moonlight ma na celu zapewnienie usług komunikacyjnych i nawigacyjnych misjom instytucjonalnym Europejskiej Agencji Kosmicznej i innych agencji kosmicznych, a także użytkownikom komercyjnym, przyczyniając się w ten sposób do stworzenia solidnej gospodarki księżycowej.” – czytamy w komunikacie Telespazio.
Rozwiązania od konsorcjum będą również zgodne ze standardami LunaNET dla użytkowników i dostawców usług komunikacyjnych i nawigacyjnych na Księżycu. LunaNET wynika z uzgodnień zawartych między ESA i NASA.
Infrastruktura krytyczna będzie składać się z 3 segmentów. Lunar Space Segment obejmie satelity komunikacyjne i nawigacyjne, które zostaną umieszczone na orbicie księżycowej.
Na Lunar Earth Ground Segment przekładać się będą natomiast stacje kontrolne i infrastruktura naziemna, niezbędna do świadczenia usług i zarządzania działaniami operacyjnymi. Ostatnim elementem będzie Lunar User Segment, składający się z terminali niezbędnych do walidacji usługi po wejściu konstelacji na orbitę.
Początkowo w skład systemu wejdą trzy satelity komunikacyjne oraz jeden nawigacyjny, co pokryje zapotrzebowanie na południowym biegunie Księżyca – miejscu docelowym dla przyszłych misji Artemis. Plan przewiduje stopniową implementację z rozmieszczeniem konstelacji w dwóch fazach.
Międzynarodowy program Artemis
Rozwiązania zapewnione przez konsorcjum ze spółką Telespazio na czele będą kolejnym europejskim wkładem w międzynarodowy program księżycowy Artemis, realizowany z inicjatywy NASA.
Przypomnijmy, że celem programu jest zbudowanie stałej placówki naukowo-badawczej na Księżycu, a w dłuższej perspektywie bazy wypadowej do misji eksploracyjnych na inne planety, tj. Mars.
Według oficjalnych komunikatów, w 2025 r. rozpocznie się misja Artemis II, której celem jest załogowe okrążenie Srebrnego Globu przy pomocy kapsuły Orion, w budowie której również uczestniczyły firmy ze Starego Kontynentu. W drugiej połowie 2026 r. natomiast powinno odbyć się pierwsze od czasów programu Apollo załogowe lądowanie na Księżycu.
Źródło: Telespazio/Leonardo/Space24.pl
Pablix
Rozumiem, że Polska będzie stała za płotem i patrzyła?