Reklama

Rynek globalny

IAC 2024: Włochy zbudują nową sieć satelitów obserwacyjnych

IAC 2024, IRIDE, Włochy, satelity, obserwacja Ziemi, ESA, Europa, Thales Alenia Space
Wizualizacja satelitów obserwacyjnych w ramach włoskiej konstelacji IRIDE.
Autor. Thales Alenia Space

Podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) w Mediolanie włoskie firmy Thales Alenia Space oraz Argotec poinformowały o nowych zleceniach na budowę dodatkowych satelitów obserwacyjnych dla przyszłej konstelacji Włoch – IRIDE.

Zaledwie rok temu Thales Alenia Space poinformowało o pozyskaniu kontraktu na budowę 6 satelitów radarowych klasy micro oraz jednego optycznego w ramach prac nad konstelacją IRIDE (International Report for Innovative Defense of Earth). 16 października br., na IAC w Mediolanie udało się pozyskać zlecenie na kolejną partię jednostek.

W ramach umowy o wartości 107 mln EUR Thales Alenia Space zbuduje sześć kolejnych satelitów. Wszystkie jednostki będą oparte na autorskiej platformie NIMBUS (New Italian Micro Bus). Łącznie wkład spółki joint venture pomiędzy Thales (67%) i Leonardo (33%) wyprodukuje 13 satelitów, w tym 12 w technologii radarowej oraz 1 optyczny.

Reklama

Chciałbym podziękować Europejskiej i Włoskiej Agencji Kosmicznej za ponowne powierzenie kompetencji i wiedzy Thales Alenia Space. Wykorzystując nasze doświadczenie na pokładzie dużych programów obserwacji Ziemi, jesteśmy gotowi wzmocnić nasze możliwości w segmencie małych satelitów.” — powiedział Giampiero Di Paolo, starszy wiceprezes ds. obserwacji, eksploracji i nawigacji w Thales Alenia Space.

Kontrakt na kolejną partię satelitów pozyskała również firma Argotec, która obecnie kończy prace nad 10 jednostkami konstruowanymi na podstawie umowy z 2022 r. Tym razem Argotec zbuduje dodatkowe 15 satelitów.

Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie produkować, weryfikować i dostarczać doskonałe produkty w rekordowym czasie. Dla nas podpisanie tego drugiego kontraktu jest kolejnym uznaniem niezawodności i wydajności Argotec”. - skomentował w oświadczeniu dyrektor generalny Argotec David Avino.

Reklama

Konstelacja IRIDE

Program jest określany jako jeden z najważniejszych dla europejskiego oraz włoskiego sektora kosmicznego, gdyż zapewni kluczowe informacje na temat stanu lądu oraz mórz. Wesprze również służbę cywilną poprzez monitorowanie i ostrzeganie przed klęskami żywiołowymi.

Projekt został zainicjowany we Włoszech oraz rozwijany dzięki funduszom europejskim, pozyskanym przez Włochy po pandemii COVID-19, i krajowym. Łączna suma przeznaczona na ten cel wynosi około 1,1 mld EUR. Pierwsze satelity mają zostać wyniesione w 2025 r., aby już w 2026 r. konstelacja IRIDE była gotowa do działania.

Włoska Agencja Kosmiczna zapewnia, że projekt stworzy również wiele nowych miejsc pracy oraz wesprze szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa. W przedsięwzięciu biorą udział łącznie 73 firmy z Włoch.

Reklama

Komentarze

    Reklama